Home Miejsca Magura, Klimczok i Kozia Góra – spacerem z Bystrej

Magura, Klimczok i Kozia Góra – spacerem z Bystrej

by Joanna

Jesienny spacer z Bystrej, którego głównym celem była Magura i Kozia Góra w Beskidzie Śląskim.

Szukacie mniej popularnych szlaków w Beskidzie Śląskim? Ostatnio mieliśmy okazje taki właśnie zobaczyć.

Wycieczkę rozpoczęliśmy w Bystrej zostawiając samochód na parkingu obok mostu na Białce (za mostem też jest drugi parking). Naszym podstawowym celem była Magura. Wybieramy czerwony szlak i zaczynamy powoli wspinać się do góry. Założenie na dzisiaj na takie żeby zrobić pętlę szlakami, którym jeszcze nie szliśmy dotychczas.

Lanckorona

Szlak czerwony najpierw prowadzi nas na Lanckoronę. Szczyt ten ma 751 metrów wysokości, a obok znajdują się ławki i leśna kapliczka. Idziemy dalej ciesząc oczy kolorami jesieni, a ilość liści na szlaku jest coraz większa. Droga na Magurę nie jest krótka. Według znaków powinna nam zając jakieś 2 godziny. Ale za to zaczynają nam się pokazywać widoki na m.in. Kotlinę Żywiecką, Beskid Mały itd. W pewnym momencie w oddali dostrzegamy Jezioro Żywieckie, Pilsko czy Babią Górę.

W oddali Schronisko PTTK Szyndzielnia

Przed wojną pod szczytem Magury znajdowało się drewniane schronisko, obok którego w latach 30 XX wieku wybudowano sprawnie działający basen. Pod koniec II wojny światowej rejon ten został ostrzelany przez wojska niemieckie niszcząc doszczętnie schronisko. Ruiny tego basenu można oglądać do tej pory, choć jest już mocno zarośnięty.

Ruiny basenu pod Magurą
Ruiny schroniska Magura-Kąpielisko

Z tego miejsca na szczyt mamy już tylko około 15 minut pieszo. Jak niżej były jeszcze piękne widoki tak Magura wita nas mgłą i zimnym wiatrem. Na szczęście tabliczki z nazwą szczytu nie przegapiliśmy, ale czym prędzej idziemy dalej w stronę schroniska na Klimczoku.

Magura

Schronisko nie jest zamknięte, ale w związku z obowiązującymi obostrzeniami wydaje jedynie jedzenie na wynos.

Schronisko PTTK Klimczok

My tym razem jesteśmy zupełnie samowystarczalni, bo zabraliśmy ze sobą w góry butlę i palnik dzięki którym gotujemy sobie gorącą kawę w kawiarce. Odgrzewamy też przyniesioną z domu grochówkę, która w tych warunkach smakuje wyśmienicie.

Na szczyt Klimczoka tym razem nie wchodzimy (byliśmy tam już wiele razy, ostatnio dwa miesiące temu idąc z Błatniej na Karkoszczonkę), ale za to w rejonie siodełka pod Klimczokiem kierujemy się na zielony szlak w stronę Przełęczy Kołowrót.

Na początek jest stromo w dół, mniej więcej do okolic źródeł Białki – w tym miejscu szlak zmienia się już w zupełnie łagodny i prowadzi nas, aż do Przełęczy Kołowrót (można tam dojść m.in. od strony Szyndzielni).

Teraz naszym celem jest Kozia Góra, ale najpierw trzeba przejść przez niewielki szczyt po drodze czyli Kołowrót (788 metrów n.p.m.). Zejście z niego tez jest przez chwilę ostre (głównie ze względy na zalegające na ścieżce mokre liście, na których można łatwo ujechać). Stąd do na Kozią Górę nie jest już daleko.

Kołowrót

Jeszcze tylko jedno zejście i kawałek podejścia w górę i stajemy na szczycie Koziej Góry – 683 metry n.p.m. (tu nas wcześniej nie było).  Z tego miejsca można oglądać m.in całą dolinę rzeki Białki, Magurę, Klimczok i Szyndzielnię.

W tle Bielsko-Biała
Kozia Góra

Poniżej szczytu znajduje się schronisko Stefanka – miejsce popularne wśród rodzin z dziećmi, co da się zauważyć do razu patrząc na ilość osób tam przebywających.

Schronisko Stefanka

Od Stefanki do parkingu w Bystrej mamy już tylko pół godziny w dół, które mijają nam szybko. Cała pętla miała niewiele ponad 13 kilometrów, które w zupełności wystarczyło na bardzo przyjemny listopadowy spacer (pamiętajcie, że w listopadzie i w miesiącach zimowych dzień się szybko kończy)

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 komentarzy

Anita 19 listopada, 2020 - 15:57

No to mamy plan na zbliżający się weekend 🙂 Dzięki Kochani! Zamiast siedzieć w domu może warto trochę powędrować i rozruszać kości 🙂

Odpowiedz
antekwpodrozy.pl 20 listopada, 2020 - 09:28

Sztandarowa trasa 🙂
A wiesz, że na Koziej Górze jest tor saneczkowy? 😀

Odpowiedz
FOTO podróże BPE 20 listopada, 2020 - 15:33

Widzę, że krążycie po naszych szlakach – przemierzanych już tyle razy, że nie zliczę . Przyznam jednak, że nie są to moje najukochańsze okolice . Bardziej od Beskidu Śląskich kocham Sądecki – z racji chyba mniejszej komercjalizacji …. ale na pewno warto poznać każde polskie góry i zabierać w nie dzieciaki – póki chcą iść z nami …… my jesteśmy już na tym II etapie – niestety

Odpowiedz
Beata 16 sierpnia, 2021 - 02:38

znam to z autopsji, ale co się zasiało…może kiedys zakwitnie, a z drugiej strony….jestes,y rózni i maja prawo dzioeci iśc własnymui ścieżkami…życie

Odpowiedz
Irmina 26 listopada, 2020 - 10:41

Ciekawe te ruiny basenu. Można puścić wodze wyobraźni jak to kiedyś wyglądało…

Odpowiedz
Piotr 29 listopada, 2020 - 12:53

Bez dwóch zdań miejsca zdecydowanie warte odwiedzenia! O ile bywałem kilka razy w tamtych rejonach to nie było mnie w miejscach o których piszecie 🙂 Koniecznie zaznaczam na google maps jako miejsca do odwiedzenia.

Odpowiedz
Piotr i Wiola 22 czerwca, 2021 - 15:47

Super wyprawa właśnie wczoraj zrobiliśmy z żoną tę trasę … BARDZO DZIĘKUJEMY ZA PODPOWIEDŹ … specjalnie ze Szczecina przyjechaliśmy POZDRAWIAMY SERDECZNIE

Odpowiedz
Joanna 22 czerwca, 2021 - 21:34

Pięknie 😀 cieszymy się niezmiernie że Wam się podobało 😉

Odpowiedz
Monika 6 maja, 2023 - 09:34

Witam na jakiej ulicy znajduje się parking?

Odpowiedz
Joanna 7 maja, 2023 - 21:11

ul. Juliana Fałata 126, 43-360 Bystra

Odpowiedz

Zostaw komentarz