Home Miejsca Biebrzański Park Narodowy i jego atrakcje

Biebrzański Park Narodowy i jego atrakcje

by Joanna

Biebrzański Park Narodowy znany jest bardziej z łosia czy z bataliona? Które z nich znajduje się w logo parku? Sprawdźmy.

Biebrzański Park Narodowy znajduje się województwie podlaskim, został założony w 1993 i pod względem powierzchni jest największym Parkiem Narodowym w Polsce – 592,23 km2. Park ten jest największą ostoją łosi w Polsce, chociaż nie tak łatwo go spotkać jak się wydaje. Wstęp do parku jest płatny, szczegóły znajdziecie na ich stronie (opłaty można dokonać również przez Internet).

Biebrzański Park Narodowy – największe atrakcje parku:

  • Carska Droga

Carska Droga zwana inaczej „łosiostradą” prowadzi od mostu na Narwi w Strękowej Górze do skrzyżowania z drogą nr 65 w Osowiec-Twierdza – razem 33 kilometry. Jest to popularna trasa na której można spotkać łosia. Nam się ta sztuka nie udała (choć jechaliśmy tą trasą trzy razy o różnych porach dnia), natomiast tam trafiliśmy na trzy młode lisy, które wieczorem biegały wzdłuż drogi.

  • Czerwone Bagno

Czerwone Bagno znajduje się w północnej części parku. Parking oraz siedziba parku znajduje się w miasteczko Grzędy (od głównej drogi trzeba kierować się na miasteczko Kuligi). Droga nie jest najlepsza, asfalt kończy się w miasteczku Ruda, dalej prowadzi szutrowa droga. W Grzędach można kupić bilety wstępu do parku od 7.30 do 15.30 (jeśli nie macie ich kupionych przez Internet).

Zostawiamy samochód na parkingu, zdejmujemy rowery i udajemy się kupić bilety oraz po mapkę parku. Pamiętajcie o środkach na owady, bo tam strasznie gryzą komary i gzy. Rowerami możemy poruszać się po szlaku czerwonym i niebieskim. Zakaz poruszania się rowerem widzicie na mapce poniżej

Jazda rowerem ma tą zaletę, że nie będziemy tak pogryzieni przez komary, a jednocześnie obejrzymy wszystkie istotne punkty na szlaku. Niebieski szlak prowadzi do ścieżki edukacyjnej „Czerwone Bagno”. Jest to najstarsza część parku. Znajdują się platformy widokowe oraz kładka zbudowana nad bagnem. Druga część niebieskiego szlaku to trasa typowo przez las i jego rozległe tereny.

Wracamy na szlak czerwony. Szeroka szutrowa droga prowadzi nas do kolejnego parkingu, gdzie musimy zostawić rowery (są ta ławki, tablica informacyjna oraz toaleta). Teraz przez wydmę idziemy do wieży widokowej „Wilcza Góra” z której rozpościera się rozległa panorama biebrzańskiego parku. Łosi nie widać, wszystkie siedzą w cieniu i przeczekują ten panujący obecnie upał. Do samochodu wracamy już szeroką szutrową drogą (cały czas czerwonym szlakiem), która mija szybko, a komary nie są w stanie tak atakować.

  • Twierdza Osowiec

Twierdza Osowiec wybudowana w drugiej połowie XIX wieku i jako jedna z nielicznych twierdz nigdy nie została zdobyta. Składa się z czterech fortów: Centralny (1), Zarzeczny (2), Szwedzki (3) i Nowy (4). Ponieważ twierdza znajduje się na terenie jednostki wojskowej to można ją zwiedzać jedynie z przewodnikiem. Dodatkowo Osowieckie Towarzystwo Fortyfikacyjne udostępniło zwiedzającym ścieżkę turystyczną prowadzącą wokół twierdzy.

  • Długa Luka

Długa Luka to kładka długości 400 metrów która prowadzi w głąb turzycowisk. Turzycowiska to rodzaj bagiennych łąk, wykształconych na wilgotnych podłożu pochodzenia organicznego czyli torfie. Okolica porośnięta jest m.in. turzycami (różnią się od traw wyglądem i budową). Bardzo przyjemna kładka na spacer i podziwianie okolicy. Brak komarów i gzów jest jej niewątpliwą zaletą.

  • Wieża widokowa Bagno Ławki

Jest to zbudowana w niewielkiej odległości od Carskiej Drogi wieża widokowa z której możemy oglądać tutejsze bagno. W sierpniu odbywają  w tym miejscu tzw. „Biebrzańskie sianokosy” czyli mistrzostwa w koszeniu bagiennych łąk, na które zjeżdżają miłośnicy tego typy zawodów z całego kraju i nie tylko.

  • Grobla Honczarowska

Grobla Honczarowska to ścieżka edukacyjna o długości 3,5 kilometra odchodząca w bok od Carskiej Drogi. Na końcu tej ścieżki znajduje się wieża widokowa w kształcie brogu czyli dawnej konstrukcji do składowania siana. Z wieży rozciąga się widok na rozległe biebrzańskie torfowiska, m.in tzw. „łąkę batalionową” – nazwa pochodzi od ptaka o nazwie batalion, który kiedyś licznie występował o tych okolicach. Biebrzański Park Narodowy ma batalion w swoim logo.

  • Ścieżka Barwik – Gugny

Jest to szlak prowadzący przez Bagno Podlaskie czyli drugi obok Bagna Ławki najciekawszy obszar Bagien Biebrzańskich. Nie trzeba zostawiać samochodu przy Carskiej Drodze. Parking znajduje się 1 kilometr w stronę lasu, gdzie można dojechać po leśnej drodze.

W lesie komary są bardzo aktywne. Trasa jest długa, ma 9,5 kilometrów i nie tylko na wiosnę może być trudna do przejścia. Nie przeszliśmy jej całej. Dzień przed naszym przyjazdem odcinek od rzeki Kosódka do Gugny został zamknięty. Dotarliśmy do platformy widokowej, ale grząski grunt i towarzystwo sporej ilości komarów skutecznie zniechęciło nas do dalszej drogi.

W pobliżu Biebrzańskiego Parku Narodowego w gminie Zawada, w powiecie białostockim znajduje się wieś Góra Strękowa (nie mylić z sąsiednią wsią Strękową Górą). W pobliżu wsi znajdziecie polodowcowe wzniesienie, które uważane jest na najładniejszy punkt widokowy w okolicy. Z jednej strony rozległa panorama doliny Narwi. Patrząc na zachód dojrzycie wioski położone na drugim brzegu Biebrzy.  Na szczycie wzniesienia ostały się pozostałości po reducie obronnej z 1939 roku. Miała tam miejsce Bitwa pod Wizną 8-10 wrzesień 1939 roku tzw. Polskie Termopile.

Inne Parki Narodowe (nie tylko w Polsce) znajdziecie pod tagiem „Park Narodowy

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Zostaw komentarz