Home Miejsca Festiwal Górnej Odry – trzecia edycja

Festiwal Górnej Odry – trzecia edycja

by Joanna

Festiwal Górnej Odry – nasze wrażenia po trzeciej edycji śląskiego festiwalu w Krainie Górnej Odry

Co to jest ta Kraina Górnej Odry? Jest to niezwykle malowniczy obszar terenów rolniczych, lasów i wód w południowo-zachodniej części województwa śląskiego. Graniczy z Czechami i województwem opolskim. Obejmuje takie powiaty jak: rybnicki, raciborski, wodzisławski oraz miasta: Rybnik, Żory i Jastrzębie-Zdrój. Na tym obszarze Odra i jej dopływy: Olza, Szotkówka, Psina, Ruda i Bierawka wyznaczają jej terytorialny zasięg i łączą poszczególne części składowe.

W tym roku odbywała się trzecia edycja Festiwalu Górnej Odry w którym mieliśmy okazję wziąć udział na zaproszenie Śląskiej Organizacji Turystycznej. Trzecia edycja odbywała się pod hasłem: „Cała Naprzód”. 

Festiwal Górnej Odry jak co roku odbywał się w pierwszy weekend wakacji w następujących miastach: Raciborzu, Żorach, Rybniku, Jastrzębiu-Zdroju, Tworkowie, Chałupkach, Godowie, Gamowie, Rudach i w Rydułtowach, gdzie czekało niemal 100 atrakcji na świeżym powietrzu. Każde z nich miało swój plan atrakcji. Poniżej pokażemy Wam miejsca, które odwiedziliśmy w ramach tego festiwalu:

  • Żory – spacer po rynku i okolicach

Spacer po rynku i okolicach rozpoczęliśmy od XVIII wiecznej kapliczki przy ulicy Murarskiej.  Następnie obejrzeliśmy nową fontannę na rynku (po remoncie), pomnik św. Jana Nepomucena, kamienice na rynku z XIX wieku itd. Na rynku także stoi Karuzela „Żorzanka”, która przyjechała tutaj prosto z Francji i stanowi atrakcję nie tylko dla dzieci. Na ulicy Klimka na przeciwko zabytkowego Kościoła św. filipa i Jakuba stoją statuetki zwierząt na kołach – tzw. Peleton”, czyli rzeźby Michała Batkiewicza. Obok mamy rekonstrukcję fragmentów murów miejskich obronnych z XIV wieku.  W 2020 roku zakończył się remont pobliskiego młyna elektrycznego w którym siedzibę ma m.in. supernowoczesna biblioteka (w której chłopaki są stałymi bywalcami).

  • tężnia solankowa w Parku Cegielnia – nowo otwarta tężnia w czerwcu 2023 roku ma kształt okręgu o średnicy aż 30 metrów i wysokość 7 metrów, co czyni ją największą taką budowlą w regionie

Na koronie tężni udostępniono ścieżkę spacerowe, z której roztacza się piękny widok na okolicę. W sercu tężni można nie tylko zrelaksować się wdychając solankową mgiełkę, ale również podziwiać multimedialną fontannę, która zapewni efekty świetlne i dźwiękowe głównie wieczorami. Efekt zdrowotny zapewnia oryginalna solanka sprowadzana z Zabłocia, której płynie tam aż sześćdziesiąt metrów sześciennych .

  • koncert m.in. Jamala i O.S.T.R. w Parku Cegielnia w Żorach
  • Manufaktura Rybnickich Lodów Rzemieślniczych

Rybnickie lody rzemieślnicze produkowane przy wykorzystaniu ciekłego azotu były świetnym punktem na mapie festiwalu, a własnoręcznie zrobione lody smakowały wyśmienicie. Łączenie różnych smaków wcale nie było takie trudne, a cała zabawa minęła zdecydowanie za szybko.

  • Rezerwat Przyrody „Łężczok”

Rezerwat znajduje się w powiecie raciborskim, na terenie parku krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. Rezerwat  jest udostępniony do zwiedzania tylko po wyznaczonych szlakach. Mówi się że jest rajem dla dzikiego ptactwa, a żyje tutaj połowa ptaków znanych z obszaru Polski. Dlatego bardzo często spotkacie tam ornitolodzy prowadzących swoje obserwacje. Został utworzony w 1957 roku dla ochrony wielogatunkowego lasu łęgowego i pocysterskich stawów rybnych. Zajmuje powierzchnię 408 ha i należy do największych w Polsce.

  • Pływadła w Raciborzu

Pływadła to jednostki pływające zbudowanych zgodnie z zasadami dobrej praktyki żeglarskiej, czym dziwniejsze tym lepsze. Jest to największa tego typu impreza w Europie. Spływ ten rzeką Odrą z Raciborza do Kędzierzyna Koźla ma ponad 40 kilometrów. Start oglądaliśmy w centrum Raciborza w pobliżu Mostu Zamkowego. Choć w tym roku odbywał się już po raz 24 to my oglądaliśmy go po raz pierwszy. 

  • Browar Zamkowy w Raciborzu

Zwiedziliśmy Browar Zamkowy w Raciborzu. – miejsca gdzie produkuje się lokalne piwo. Przeszliśmy przez cały dostępny zwiedzającym proces produkcji. Następnie w „Maszynownia – pub przy browarze” przeprowadziliśmy degustację lokalnych przysmaków.

  • Wieża Widokowa Meandry Odry

Jedna z ciekawszych wież widokowych znajdująca się na szlaku wież i platform widokowych  w Euroregionie Silesia. Szlak ten nosi nazwę „Silesianka” (obiekty na tym szlaku znajdują się zarówno po polskiej jak i po czeskiej stronie).
Wieża ta położna jest niedaleko dawnego przejścia granicznego w Chałupkach. Rzeka Odra tworzy tam niepowtarzalne malownicze zakola, które dobrze widać z góry. To jedyna wieża na szlaku chronionego obszaru Natura 2000 zwanym „Graniczne Meandry Odry”.

  • Ruiny Zamku w Tworkowie

Zwiedzaliśmy udostępniane dla turystów części dawnego Zamku w Tworkowie, o który w sukcesem dbają władze Gminy Krzyżanowice. W tym czasie odbywał się tam również Międzynarodowy Przegląd Orkiestr Dętych. 

  • koncerty B.R.O., DJ Wika, Pesos Sax Fighters, pokazy barmańskie na scenie w Jastrzębiu Zdroju
  • przystań Szymańcówka

Miejsce aktywnego wypoczynku mieszkańców Jastrzębia Zdroju i okolic. Wypożyczyć tam można m.in kajaki i rowerki wodne. Kameralne plenerowe koncerty to tylko część z wielu różnych wydarzeń organizowanych na terenie przystani.

  • Nocne zwiedzanie Opactwa Pocysterskiego w Rudach
  • Edukatorium Juliusz w Rybniku

W kompleksie dawnego zespołu szpitalnego „Juliusz” w Rybniku mieści się obecnie Edukatorium Juliusz czyli miejsce gdzie poznasz historię medycyny i farmacji w bardzo przystępnej formie. 

  • Kolej Wąskotorowa w Rudach

Kolej Wąskotorowa w Rudach znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. Jest to zabytkowa stacja z przełomu XIX i XX wieku przy której zgromadzono mnóstwo eksponatów. Główną atrakcją jest przejażdżka zabytkowym pociągiem. Na terenie skansenu można również zwiedzić m.in. maszynownię, warsztat kowala, przejechać się drezyną, obejrzeć inne zabytkowe pociągi. Jest tam również miejsce na ognisko.

  • kampus w Rybniku: trening z Quczajem i wieczorny finał festiwalu: koncert: Vito Bambino, Tribbs, Simon
    Bizon+ Final Show

W trakcie festiwalu nie mogło zabraknąć pyszności, które serwowały nam m.in.: Restauracja Taaka Ryba w Suminie, Restauracji Bravo w Tworkowie, Restauracja Kameralna w Jastrzębiu-Zdroju czy Restauracja Mona w Stodołach (wraz ze zwiedzaniem Bel Mon Resort). Towarzyszyły nam także Śląskie Smaki.

Festiwal Górnej Odry zwiedzaliśmy w towarzystwie znajomych z innych blogów: Antek w podróży, Kasai.eu, Mana w podróży, Polskie Szlaki – Inspirujące Pierniki, Rodzinnie Dookoła Świata, Podróże bez Ości.

Przez cały weekend gościł nas Hotel Spa Laskowo

Śląskiej Organizacji Turystycznej i Krainie Górnej Odry dziękujemy za zaproszenie 🙂 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

4 komentarze

Przemek 29 sierpnia, 2023 - 08:42

Świetne wydarzenie, bardzo dobra organizacja 🙂

Odpowiedz
Anna 29 sierpnia, 2023 - 10:23

Ależ tam się działo! I ile pyszności!

Odpowiedz
Grzegorz z Podróże bez ości 29 sierpnia, 2023 - 21:51

Byłem na dwóch edycjach i miło je wspominam 🙂

Odpowiedz
Magda 31 sierpnia, 2023 - 19:53

Ja się bardzo ciesze że Krainę Górnej Odry mamy tak blisko, to wyjątkowa kraina…

Odpowiedz

Zostaw komentarz