Home Czechy Pardubice na weekend

Pardubice na weekend

by Joanna

Czy Pardubice są dobrym pomysłem na weekend? Sprawdź i przekonaj się kiedy tam najlepiej się wybrać.

Pardubice to miasto w środkowych Czechach położone około 100 kilometrów na wschód od Pragi. Leży nad rzeką Łabą do której (niedaleko zamku) wpada rzeka Chrudimka. Pierwsze wzmianki o Pardubicach pochodzą z XIII wieku. Region Pardubice słynie z koni, a miasto w swoim godle ma połowę konia (jego górną część). Pardubice znane są także z pierników. Od 1994 roku działa tutaj Uniwersytet Pardubice, który ma 7 wydziałów i jeden instytut. W Pardubicach odbywają się największe szachowe zawody w Europie – Czech Open Chess. 

Czy Pardubice są dobrym miejscem na weekendową wycieczkę? Jasne. Sprawdźcie, co udało nam się zobaczyć

Pardubice - co zobaczyć

Tor wyścigów konnych

Najsłynniejszy wyścig konny odbywa się właśnie w Pardubicach. “Wielka Pardubicka” jest najstarszym i jednocześnie najtrudniejszych przeszkodowym wyścigiem konnym w Europie. Odbywa się co roku w druga niedzielę października. Tor wyścigów konnych w Pardubicach został zbudowany w 1856 roku, a pierwsza Wielka Pardubicka miała miejsce w 1874 roku (w tej gonitwie wzięło udział 14 koni, a ukończyło wyścig tylko 7 z nich). Dlaczego ten wyścig jest najtrudniejszy? Ponieważ konie i jeźdźcy muszą pokonać trasę o długości 6900 metrów, na której znajduje się 31 przeszkód (w tym słynny “Wielki Taxis” – najtrudniejsza na świecie przeszkoda, którą można przeskoczyć jedynie raz w roku i tylko podczas Wielkiej Pardubickiej. Jest to potężny rów przed którym rośnie żywopłot – na tyle wysoki, że ani koń ani jeździec nie widzi rowu przed skokiem. Drobny błąd podczas skoku może mieć fatalne konsekwencje. 

W Pardubicach byliśmy w sierpniu, dlatego zamiast Wielkiej Pardubickiej obejrzeliśmy inny wyścig konny. Podczas którego konie ścigały się na torze o długości 2000 metrów. Bilety można kupić wcześniej online na tej stronie.

Rynek i okolice

Sercem Pardubic jest rynek – Pernštýnské náměstí – który otaczają kolorowe kamienice. Najbardziej reprezentacyjnym budynkiem jest ratusz w stylu neorenesansowym, który posiada dwie charakterystyczne wieże więc ciężko go pomylić z czymś innym. Oprócz tego można tam dostrzec podobizny czeskich królów, herb miejski, herby historycznego Królestwa Czech itd.

W 1698 roku na środku rynku ustawiono kamienną kolumnę z wdzięczności za uratowanie miasta przed szalejącą dżumą. Na jej szczycie znajduje się  pozłacany posąg Matki Boskiej stojącej na półksiężycu.

Całe historycznym centrum miasta zostało w 1964 roku wpisane do Miejskiego Rezerwatu Zabytków.

Zielona Brama

Stanowi jeden z najważniejszych punktów orientacyjnych miasta. W rzeczywistości są to dwa obiekty położone obok siebie: brama oraz wieża która wznosi się na wysokość 60 metrów. Jednocześnie są one jedynym zachowanym w całości fragmentem dawnych umocnień miasta. Na wieżę można wejść, a w lecie nawet oglądać zachody słońca. Wędrując w górę po drewnianych schodach oglądamy różne wystawy znajdujące się na poszczególnych kondygnacjach. Są to m.in; Kronika Miasta Pardubice, Trębacz, Zegarmistrz, Kronikarz czy historia przeciętego konia.
Godziny otwarcia i cennik biletów znajdziecie na stronie.

Zamek w Pardubicach

Renesansowy zamek zlokalizowany na skraju historycznego centrum. Zbudowano go w XIII wieku i w późniejszych czasach przebudowywano wielokrotnie. W zamku swoją siedzibę ma Muzeum Wschodnioczeskie. Warto obejrzeć wystrój sal rycerskich, w których znajdują się jedne z najstarszych zachowanych renesansowych malowideł ściennych w Czechach. W 2010 roku zamek (wraz z unikalnym systemem wałów obronnych) został uznany za narodowy zabytek kultury Republiki Czeskiej. Godziny otwarcia i bilety wstępu znajdziecie tutaj

W jego wnętrzu obejrzeliśmy zarówno wystawy stałe jak i czasowe. Były m.in rewelacyje malowidła ścienne, stroje ludowe, wystawa nowoczesnego szkła, wystawa numizmatyczna której motywem przewodnim jest wyrażenie “Pieniędzy nie można zabrać do grobu” (chcesz wybić swoją monetę? bez problemu da się to tam zrobić), ciekawa wystawa archeologiczna oraz wejście na wieżę.

Kościół św. Bartłomieja

Gotycki kościół farny z elementami renesansowymi. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z XIII wieku. Znajduje się w pobliżu Zielonej Bramy.

Budynek Teatru

Warto zwrócić też uwagę na budynek Wschodnioczeskiego Teatru Pardubice  (Východočeské divadlo Pardubice). Znajduje się niedaleko Zielonej Bramy i należy do najbardziej prestiżowych obiektów kulturalnych w regionie pardubickim. Rocznie teatr odwiedza ponad sto tysięcy widzów, co czyni go jednym z najchętniej odwiedzanych teatrów wśród regionalnych teatrów jednozespołowych w Republice Czeskiej.

Muzeum Lotnictwa im. Jana Kašpara

13 maja 1911 roku Jan Kašpar wykonał lot z Pardubic do Pragi. Lot ten został uznany za symboliczny początek czeskiego lotnictwa. Samolot pokonał odległość 121 km na wysokości 800 metrów w ciągu 92 minut.  (W 1913 roku samolot ten Jan Kašpar podarował Narodowemu Muzeum Techniki w Pradze, gdzie można go oglądać do dnia dzisiejszego. Jego wierna replika znajduje się właśnie w muzeum w Pardubicach). Jan Kašpar w kolejnym roku odbył wiele lotów, niemniej jednak jeszcze przed pierwszą wojną światową z powodu trudnej sytuacji finansowej zakończył latanie.

W muzeum dowiecie się wszystkiego o pierwszym czeskim lotniku, poznacie jego historię oraz maszyny którymi latał. Oprócz repliki jego słynnej maszyny obejrzycie m.in. jedyną na świecie latającą replikę samolotu braci Wright, replikę niemieckiego samolotu obserwacyjno-bombowego z I wojny światowej itd. W niektórych maszynach można usiąść na siedzeniu pilota, poruszać drążkiem czy skręcać skrzydłami. 

Chcesz poczuć się jak prawdziwy pilot? Bardzo proszę – symulator lotów czeka na chętnych. Jest również odpowiedni dla dzieci, można regulować poziom trudności. 

Godziny otwarcia oraz cennik znajdziecie na ich stronie. Muzeum otwarte jest codziennie w okresie wakacyjnym (czyli w lipcu i sierpniu), we wrześniu i w październiku będzie otwarte w weekendy po wcześniejszej rezerwacji. Przed wizytą dobrze jest sprawdzić kiedy i jak jest czynne.

Pardubice - gdzie spać

Najwygodniej wybrać nocleg w pobliżu starego miasta. My nocowaliśmy w Hotelu Zlatá Štika który znaleźliśmy na stronie booking.com. Nocleg ze śniadaniem dla 4 osób kosztował nas 120 euro, a hotel położony był 500 metrów od rynku i 800 metrów od zamku.

Booking.com

Pardubice - jak dojechać

Do Pardubic bez problemów dostaniesz się samochodem. W mieście znajduje się także Port lotniczy Pardubice. Jednak całkiem fajną opcją jest podróż pociągiem, ponieważ miasto jest ważnym węzłem kolejowym w Czechach. Do Pardubic pojechaliśmy z Katowic pociągiem czeskich linii Leo Express (jest to linia Kraków – Praga) w bardzo komfortowych warunkach. Podróż trwała około 4,5h i wbrew pozorom szybko minęła. Do dyspozycji w klasie Economy Plus i Business mieliśmy napoje i poczęstunek (do wybrania z menu), a także bezpłatny dostęp do Internetu. Pardubice są na tyle małym miastem, że spokojnie można obejść się bez samochodu, a gdy potrzebujesz podjechać na tor wyścigów konnych czy do muzeum lotnictwa to tutaj świetnie daje radę lokalna komunikacja miejska.

Pardubice - gdzie coś zjeść

Przy głównym deptaku w Pardubicach (tř. Míru 763) znajdziecie klimatyczną kawiarenkę z ogródkiem w środku (trzeba wejść przez bramę) która jest idealna na upały. Nazywa się Cafe Bajer i polecamy tam pyszną lemoniadę. Siedzące w klatce papugi nie robią aż tak strasznego hałasu 😉 Jeśli szukacie pizzerii to na rynku jest ich kilka. Natomiast bardzo polecana jest również Restauracja nejen DVOREK (tř. Míru 66) znajdująca się niedaleko Informacji Turystycznej. Udało nam się tam znaleźć wolny stolik, choć w weekendy trzeba liczyć się z tym że mają sporo rezerwacji. 

Materiał powstał przy współpracy z Visit Czechia. Za pomoc w organizacji dziękujemy Leo Express i Turistické informační centrum Pardubice Východní Čechy INFO

ZOBACZ RÓWNIEŻ

9 komentarzy

Przemek 21 września, 2023 - 08:19

Przepiękne miasto, muszę się wybrać 🙂

Odpowiedz
Joanna 22 września, 2023 - 07:58

Nie byłeś jeszcze? 🙂

Odpowiedz
Magda 21 września, 2023 - 16:07

Ciekawy pomysł na weekend a to połączenie kolejowe to zdecydowanie ułatwia organizację 🙂

Odpowiedz
Joanna 22 września, 2023 - 07:58

Dokładnie tak, połączenie kolejowe bardzo ułatwia sprawę 🙂

Odpowiedz
Grzegorz z Podróże bez ości 21 września, 2023 - 18:36

Wygląda na ciekawe miasto. Ile czasu potrzeba na zwiedzanie? 🙂

Odpowiedz
Joanna 22 września, 2023 - 07:58

Można na spokojnie ogarnąć przez weekend 🙂

Odpowiedz
Anna 22 września, 2023 - 08:24

Wygląda na bardzo przyjemne miasto do zwiedzania!

Odpowiedz
Karolina z Rudeiczarne.pl 24 września, 2023 - 21:08

Zapisuję na przyszłośćm wygląda bardzo ciekawie!

Odpowiedz
Kasia 28 września, 2023 - 05:39

Fajna wycieczka i do tego pociągiem! Super

Odpowiedz

Zostaw komentarz