Home Miejsca Zimowa Dolina Soczy

Zimowa Dolina Soczy

by Joanna
Zimowa Dolina Soczy
Wąwóz Tolmin

Jakie atrakcje oferuje Dolina Soczy poza sezonem? Sprawdźmy czy jest po co tam jechać.

Najpiękniejsza słoweńska rzeka – Socza (Soca, Izsono) swoje źródła ma w Triglavskim Parku Narodowym, a jej długość to około 140 kilometrów. Jak pamiętacie z naszych wcześniejszych wpisów – źródło Soczy mieliśmy okazję oglądać podczas pokonywania drogi przez przełęcz Vrsic – są tam znaki kierujące do niewielkiego parkingu, z którego ścieżką można podejść do miejsca uważanego za źródło rzeki Soczy (Source of Soče river, Izvir Soče)

Dolina Soczy kończy się w pobliżu miejscowości Nowa Gorica, gdzie rzeka wpływa na teren Włoch, a następnie poprzez zatokę wenecką wpada do Adriatyku. Dzięki bogatym walorom przyrodniczym Dolina Soczy jest jednym z głównych celów podróży dla turystów, którzy pragną aktywnie spędzić czas w Słowenii. Większe miasta leżące w pobliżu Soczy to Bovec, Kobarid, Tolmin czy Nova Gorica.

Bovec to główny ośrodek sportów w regionie (rafting, kajaki, piesze wycieczki, szlaki rowerowe, narciarstwo czy paralotniarstwo to tylko kilka przykładów). Kobarid to miasto nad którym piętno odcisnęła historia z I Wojny Światowej – Kobarid Historical Trail łączy historyczne atrakcje i zabytki. Szlak ma 5 kilometrów długości i jego przejście zajmuje średnio 3-4 godziny w czasie których można poznać historię od starożytności do I Wojny Światowej przeplataną atrakcjami przyrody (jak choćby wodospad Kozjak). Tolmin zaś to m.in centrum administracyjne doliny, a w jego okolicy znajduje się wąwóz Tolmin. Nowa Gorica – może być świetnym miejscem wypadowym nad Adriatyk, w Alpy Julijskie, do winnic w rejonie Brda czy do doliny Vipava.

Dolina Soczy
Solkan Bridge

Przy włoskiej granicy w pobliżu miasteczka Solkan, tam gdzie rzeka Socza wpływa na terytorium Włoch znajduje się Solkan Bridge czyli największy kamienny most kolejowy na świecie (ma największy kamienny łuk na świecie). Zbudowany został w 1905 roku jako cześć trasy między Wiedniem a Triestem, a uroczyście otworzył go 19 lipca 1906 roku Książę Franciszek Ferdynand. Stulecie mostu obchodzono 19 lipca 2006 roku. Podczas I wojny światowej most został zburzony przez Włochów, po wojnie został odbudowany (odbudowany łuk jest nieco cieńszy niż był wcześniej), a jego inauguracja miała miejsce 8 sierpnia 1927 roku. W 1985 roku w pobliżu Solkan Bridge zbudowany został betonowy most drogowy, który stoi tam do dnia dzisiejszego.

Ošterija Žogica

W pobliżu mostu kolejowego znajduje się restauracja Ošterija Žogica, której zatrzymaliśmy się na lunch. To własnie tam mieliśmy okazję spróbować niezwykłej Cykorii z Goriški – lokalnego przysmaku, który wygląda jak róża, ale nie ma zapachu. Cykoria gości na stołach tylko przez kilka zimowych miesięcy i w sezonie letnim jej nie spotkacie. Zimowa sałatka z cykorią dla niektórych mieszkańców Słowenii stała się symbolem świąt czy kolacji sylwestrowych. Tradycyjną sałatkę z cykorii jedliśmy w lutym (cykoria, ziemniaki, fasola, czosnek, oliwa z oliwek, sól, pieprz, jajko i kawałki wieprzowiny) podawaną na ciepło.

Cykoria z Goriški

Na przystawkę zaserwowano nam lokalne produkty, a później fregolę z cykorią. Fregola (fregula) to rodzaj makaronu pochodzący z Sardynii wytwarzany ręcznie z semoliny z pszenicy durum, który z wyglądu przypomina kaszę kuskus, choć jego ziarenka są większe. W naszym przypadku była to fregola z cykorią i dodatkami. Ciekawe smaki.

Na deser tradycyjna gibanica (narodowy przysmak), choć podana inaczej niż zwykle). O kuchni słoweńskiej przygotuję w przyszłości osobny artykuł.

Trzy lata temu podczas naszego rodzinnego pobytu w Słowenii zwiedzaliśmy w środku sezonu turystycznego wąwóz Tolmin. Teraz w lutym miałam okazję zobaczyć go jeszcze raz, ale w zupełnie innych warunkach. Wąwóz ten znajduje się w pobliżu miasteczka Zatolmin. Na jego terenie znajduje się najniższy punkt Triglavskiego Parku Narodowego (180 metrów n.p.m.), a także jest to najdalej wysunięte miejsce parku narodowego. Tym razem oprócz naszej grupki spotykamy niewiele osób, a wąwóz oglądamy z góry.

Dolina Soczy
Wąwóz Tolmin zimą
Dolina Soczy
Wąwóz Tolmin latem – zdjęcie z 2017 roku

Widoki i kolory są zupełnie inne – porównajcie sami. O tej porze roku kasa biletowa jest zamknięta, ale mimo to w dole spaceruje kilka osób. Z Diabelskiego Mostu biegnącego 60 metrów nad rzeką Tolminką widok jest niesamowity o każdej porze roku.

Dolina Soczy
Dolina Soczy

Następnie przenosimy się do miasteczka Kobarid aby odwiedzić Muzeum Miasta Kobarid. Otwarte zostało w 1990 roku. Muzeum nie skupia się na wojnie, ale na człowieku i jego cierpieniu w związku z tym trudnym czasem.

Dolina Soczy
Muzeum Miasta Kobarid

W 1993 roku muzeum otrzymało w Strasburgu nagrodę Muzeum Europy. Na parterze znajdziecie wystawy czasowe, które zmieniają się co roku. Pierwsze piętro to trzy sale prezentujące burzliwą historię miasta. Na drugim piętrze znajduje się makieta o powierzchni 27 m2 i skali 1:5000 na której przedstawiono dwunastą Bitwę Isonzo czyli kontrofensywę elitarnych wojsk niemieckich i austro-węgierskich zwana Bitwą pod Kobaridem.

Warto zajrzeć do „Włoskiego bunkra” w którym można obejrzeć prezentację audio przestawiająca włoskiego żołnierza piszącego list do ojca z bunkra wykopanego gdzieś na zboczu góry Krn – opowiada o trudach walki i przetrwania podczas srogiej i śnieżnej zimy.

Po wizycie w muzeum jedziemy w kierunku Campingu Koren. Po drodze mijamy Most Napoleona na Soczy. Kamienny most z jednym łukiem został zbudowany w 1750 roku w miejscu, gdzie wąwóz nad rzeką jest najwęższy. Maszerowały przez niego wojska Napoleona kierujące się w stronę przełęczy Predel. Jest bardzo dobrym punktem widokowym na Soczę choć trudno przy nim zaparkować.

Dolina Soczy
Most Napoleona na Soczy – zdjęcie z 2017 roku

Camping Koren w miasteczku Kobarid położony jest w pobliżu Soczy. Oprócz typowych miejsc na namioty i przyczepy campingowe można tam wynająć domki typu glamping. Są to eleganckie drewniane domki posiadające własną kuchnię i łazienkę. Duża szklana ściana panoramiczna pozwala oglądać przyrodę nie wstając z łóżka. Domy są wykonane z naturalnych materiałów i posiadają ogrzewane, dlatego mogą być wynajmowane przez cały rok i dostępne dla dwóch lub trzech osób. W pobliżu dostępna jest m.in sauna i siłownia.

Dolina Soczy
Dolina Soczy
Camping Koren

Camping Koren posiada również drewniane domy z bali dostępne dla maksymalnie 6 osób ze wszystkimi niezbędnymi udogodnieniami oraz balkonem.

Dolina Soczy

Jak sami widzicie Dolina Soczy może być ciekawym miejscem na mapie wyjazdowej między jesienią a wiosną. Zdecydowanym plusem tego okresu jest brak tłumów turystów 😉

Artykuł powstał we współpracy z Słoweńską Organizacja Turystyczna I FEEL SLOVENIA oraz BEST PRESS STORY na zaproszenie których zwiedzałam Słowenię.


Artykuły z pozostałych miejsc odwiedzonych przez nas w Słowenii znajdziesz na poniższej mapie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Zostaw komentarz