Home Miejsca Wielka Czantoria sposobem na krótki spacer

Wielka Czantoria sposobem na krótki spacer

by Joanna

Wielka Czantoria

Wielka Czantoria to świetny sposób zarówno na dłuższą wycieczkę jak i krótki spacer. W sam raz jak masz pół dnia i nie wiesz co z nim zrobić.
Wielka Czantoria leży w Beskidzie Śląskim, wznosi się na wysokość 995 metrów n.p.m. oraz znajduje się na liście szczytów potrzebnych do zdobycia Małej Korony Beskidów. Szczyt leży na granicy Polski i Czech, w związku z tym wybudowana tam wieża widokowe i schronisko znajdują się już po czeskiej stronie. Przez szczyt przebiega również Główny Szlak Beskidzki. Na szczycie wieży widokowej, 29 metrów nad ziemią znajduje się platforma z której podziwiać można wszystko dookoła, bo nic nie zasłania widoku.

Na szczyt prowadzi wiele różnych szlaków np:

  • czerwony szlak z Ustronia Polany – ok 2 h pieszo
  • wyjazd koleją linową i następnie ok 30 minut pieszo do wieży widokowej (szlak czerwony)
  • szlak niebieski z Ustronia Centrum – ok 2:30 h
  • szlak czerwony z Soszowa
  • z czeskiej miejscowości Nýdek
  • szlak czarny od strony Małej Czantorii

I to właśnie tą ostatnią, lekko zmodyfikowaną opcję wybraliśmy w niedzielę. Zostawiliśmy samochód na parkingu pod wyciągiem Poniwiec Mała Czantoria, gdzie w zimie bywaliśmy na nartach. Obok stoku znajduje się ścieżka, która można się dostać do góry, można też iść pod wyciągiem, jak kto woli. Następnie czarnym szlakiem kierujemy się w lewo czyli w stronę Wielkiej Czantorii. Gdybyście poszli w prawo to po 25 minutach znaleźlibyście się na szczycie Małej Czantorii. My jednak mamy inne plany. Czarny szlak ma parę ostrzejszych momentów, ale później to już lekki spacerek. I dość szybko docieramy do Karczmy Koliba. Bardzo przyjemne miejsce, ławki, huśtawki i mało ludzi, dzięki czemu jest bardzo spokojnie. Robimy krótki postój na kawę i zabawę.

Kawałek dalej jest Chata na Czantorii czyli czeskie schronisko. Ludzi tam zdecydowanie więcej więc idziemy dalej do wieży widokowej – 15 minut pieszo. Tutaj to dopiero jest dużo ludzi. No ale co się dziwić, jest niedziela, piękna pogoda, wszyscy korzystają. Wychodzimy na wieżę, sprawdzić co ciekawego widać. Po czym wracamy do Koliby na kolejną kawę i po krótkim odpoczynku wracamy do samochodu schodząc tym razem pod wyciągiem.

Dlatego jeśli szukacie, krótkiej wycieczki z ładnymi widokami to Wielka Czantoria jest w sam raz. Nie wymęczy, a zdążycie się dotlenić ;), Jeśli chcielibyście dostać się na górę koleją linową to polecamy wjechać na Poniwiec. Jest zdecydowanie taniej niż na koleją na Czantorię.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

2 komentarze

Jedziemy na wycieczkę 10 maja, 2018 - 21:51

Wybieramy się tam w przyszłym miesiącu 🙂

Odpowiedz
Asia 10 maja, 2018 - 22:04

Świetnie 🙂 mam nadzieję, że będzie się Wam podobać 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz