Wesoły cmentarz i Monastery w Maramures

Wesoły cmentarz (Cimitirul Vesel) to jedna z bardziej znanych atrakcji turystycznych Rumunii. Znajdziemy go w niewielkiej miejscowości o nazwie Sapanta, położonej przy granicy z Ukrainą.

Wesoły cmentarz

Nazwa Wesoły cmentarz wzięła się od niepowtarzalnych nagrobków. Każdy z nich przedstawia obrazek zmarłego w jego wyuczonym zawodzie, hobby czy też jak spędzał wolny czas, a poniżej znajduje się rymowane epitafium, pisane w pierwszej osobie, streszczające jego życie.

sapanta1

sapanta2

Autorem drewnianych krzyży pomalowanych na żywe niebieskie kolory jest miejscowy artysta rzeźbiarz Ion Stan Patras. Pierwszy nagrobek zrobił w 1935 roku. A od jego śmierci w 1977 roku, dzieło to kontynuowane jest przez jego ucznia Dimitru Pop, który do dziś mieszka w wiosce i prowadzi tam warsztat.

sapanta3

sapanta6

sapanta5

Wesoły cmentarz położony jest w centrum miejscowości. Ponieważ podjeżdżają tam nawet całe autokary z turystami, to miejsc do parkowania jest niewiele. Na środku cmentarza stoi cerkiew prawosławna (w czasie naszej wizyty jest ona akurat w remoncie). Wstęp na teren cmentarza oczywiście płatny. a na przeciwko głównej bramy znajdują się stoiska z pamiątkami i wyrobami ludowymi.

sapanta4

sapanta7

sapanta8

Następnie jadąc lokalnymi drogami udajemy się do miejscowości Barsana leżącej w dolinie rzeki Izy, w okolicy której będziemy oglądać kompleks regionalnych monasterów. Jak widać na zdjęciach poniżej stan dróg nieco inny niż te do których większość z nas jest przyzwyczajona. Na porządku dziennym spotykamy furmanki i inne wozy drewniane służące jako środek transportu ludzi, zwierząt, plonów itd.

barsana1

barsana2

Cały region Maramures słynie z licznych drewnianych kościołów jak i typowej wiejskiej architektury. Mănăstirea Bârsana czyli żeński prawosławny klasztor, który odwiedziliśmy został zbudowany w 1994 roku, nawiązując do lokalnej architektury. Dzięki temu wszystko wygląda na bardzo stare.

barsana3

barsana6

Klasztor jest częstym celem wizyty pielgrzymek, jak i innych turystów, pragnących zobaczyć miejsca, gdzie czas się zatrzymał. Znajduje się on na wzgórzu, do pokonania jest sporo schodów, natomiast parking jest na dole przy głównej drodze.

barsana4

barsana5

barsana7

barsana8

Wieża głównej świątyni czyli cerkwi Dwunastu Apostołów ma 56 metrów wysokości i podobno przy jej budowie nie użyto ani jednego gwoździa.

barsana9

Wszędzie są alejki, trawniki, ławeczki, rabaty z kwiatami, nic tylko spacerować i oglądać.

barsana11

barsana10

Bo czas na odpoczynek i posiłek też musi się znaleźć 🙂

barsana12

barsana14

barsana13

W całym rejonie Maramures można spotkać wiele drewnianych cerkwi i kościołów. Grupa ośmiu z nich w 1999 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO pod nazwą “Drewniane kościoły Maramures” jako wybitne przykłady ludowej architektury drewnianej religijnej.

barsana15


Jeśli szukasz innych atrakcji w Rumunii to zapraszam do przeglądnięcia pozostałych miejsc, które odwiedziliśmy i uważamy, że warto zobaczyć.


 

12 odpowiedzi do artykułu “Wesoły cmentarz i Monastery w Maramures

 1. balkanyrudej

  Za każdym razem, gdy widzę na zdjęciach Wesoły Cmentarz, to się zachwycam. To miejsce jest niebywałe. No i ciągle żałuję, że gdy ostatnio byłam w Rumunii nie miałam sposobności, by się tam wybrać. Ale zapewne jeszcze nic straconego 🙂

 2. Aga

  Dziwne, ale uwielbiam cmentarze. Mają niepowtarzalny klimat, oddają kulturę danego miejsca. Ten rzeczywiście wygląda …wesoło. Tak meksykańsko trochę.

 3. Jowita

  Z nieba mi spadliście! To połączenie tego co uwielbiam, cmentarz i Rumunia 🙂 Nigdy tam jeszcze nie byłam i już wiem gdzie się wybiorę jak zawitam do Maramures!! Dzięki!

 4. Agnieszka /Zależna w podróży

  Śmieszne te wieżyczki 😉
  A cmentarz faktycznie – wiem o Rumunii naprawdę niewiele, ale o tym cmentarzu wiedziałam. Więc zapewne musi być turystycznym hitem 🙂 Zresztą Znajkraj.pl o tym pisał (i pieknie zfotkował)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *