Home Miejsca Stambuł i perełki tej tureckiej metropolii

Stambuł i perełki tej tureckiej metropolii

by Joanna

Stambuł mieliśmy okazję zobaczyć podczas naszego pobytu w Turcji w 2009 roku. Zaraz ktoś się odezwie, że co tam możemy pamiętać z podróży, która była prawie sześć lat temu. Jednak coś tam pamiętamy i przyjemnie będzie wrócić do zdjęć i wspomnień z naszej podróży poślubnej.

Tego miasta raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Choć nie jest stolicą Turcji to właśnie Stambuł jest najludniejszym miastem w kraju, miastem które leży na dwóch kontynentach. Czasem bywa nazywany „Paryżem Wschodu” i to właśnie w nim swój ostatni przystanek miał legendarny Orient Express (na trasie z Paryża do Stambułu). Pierwotnie figurujący w historii jako Bizancjum, a w późniejszych czasach jako Konstantynopol ma w sobie coś tajemniczego. Być może jest to wpływ przenikających się kultur od czasów starożytnych, aż do dnia dzisiejszego. Zabytkowe dzielnice Stambułu zostały w 1985 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Stambuł można zwiedzać jeden dzień, dwa, trzy, tydzień, albo i więcej, a pewnie i tak nie zobaczy się wszystkiego tego, co miasto to oferuje. Nasza wizyta w Turcji, po raz pierwszy i jak na razie ostatni, odbywała się z biurem podróży, dlatego w Stambule spędziliśmy tylko 1,5 dnia. Wystarczyło by zobaczyć najważniejsze miejsca (wg tego, kto ustalał plan wycieczki). Jednak tempo zwiedzania dla mnie było zbyt szybkie i nadal odczuwam pewien niedosyt związany z tym miastem.

Zwiedzanie zaczynamy od Hipodromu czyli sporego placu w centrum starego miasta, na którym w czasach starożytnych odbywały się wyścigi konne. Podobno miał nawet arenę dla widzów, jednak nie przetrwała do naszych czasów. Obecnie na Hipodromie można obejrzeć: – część Kolumny Wężowej, pochodzącej ze Świątyni Apollina w Delfach
– mierzący 32 metry Obelisk Konstantyna (nazwany tak na cześć cesarza Konstantyna, który zlecił jego przebudowę i odnowienie)
– fontanna podarowana przez niemieckiego cesarza Wilhelma II po wizycie w Stambule
– Obelisk Egipski zwany również Obeliskiem Teodozjusza lub Obeliskiem Totmesa III (przywieziony z Egiptu w 390 roku n.e.), jedyna dobrze zachowana pamiątka tamtych czasów, pokryta bardzo wyraźnymi hieroglifami widocznymi na zdjęciach poniżej

stambuł1 stambuł2 stambuł3

Następnie kierujemy się do położonego obok Błękitnego Meczetu (Sultan Ahmed Camii) zbudowanego w XVII wieku na polecenia panującego wtedy sułtana Ahmeta I. Z założenia Błękitny Meczet swoim rozmachem miał przewyższać położoną na przeciwko chrześcijańską świątynię Hagia Sophia. Bardzo łatwo je rozróżnić, bo Błękitny Meczet ma 6 minaretów, a Hagia Sophia ma tylko 4. Legenda głosi, że sześć minaretów powstało dlatego że budowniczy świątyni źle zrozumiał słowa sułtana. A w tamtych czasach sześć minaretów mógł mieć tylko Wielki Meczet z Mekki. Legenda mówi dalej, że sułtan aby naprawić swój błąd ufundował siódmą wieżę dla świątyni w Mekce, ponieważ żadna inna świątynia nie mogła ich mieć tyle samo lub więcej.

stambuł4

Świątynia jest ogromna, a wejście do niej bezpłatne. W upalne dni panuje w niej przyjemny chłód, co często wykorzystują turyści. Oczywiście do środka wchodzi się bez butów oraz z zakrytymi ramionami i kolanami. W środku są miejsca wydzielone dla zwiedzających oraz dla modlących się, a ochrona pilnuje żeby jedni drugim nie przeszkadzali. Czy czuć zapach spoconych stóp? Nie przypominam sobie, aby utkwiło nam to w pamięci. Po wejściu do środka uderza ogrom wielkości i precyzji wykonania. A człowiek odkurzający dywany, którymi wyłożony jest meczet, wywołuje raczej uśmiech na twarzy.

stambuł11

stambuł12

stambuł13

Błękitny Meczet ulokowany został po jednej stronie Sultan Ahmet Park. Natomiast po drugiej stronie znajduje się Hagia Sophia zwana też Kościołem Mądrości Bożej. Spacerując po parku mamy możliwość zobaczenia w niewielkiej odległości od siebie obu tych budynków. Hagia Sophia wybudowana w VI wieku n.e. była najważniejszą chrześcijańską świątynią w czasach Bizancjum. W XV wieku Turcy zdobyli Konstantynopol i zamienili ją na meczet. Natomiast od 1934 rok na polecenie pierwszego prezydenta Turcji Mustafy Kemala Atatürka budynek pełni rolę muzeum. W środku jest zupełnie inny, a przede wszystkim jest jeszcze większy niż Błękitny Meczet.

stambuł14

stambuł16

stambuł15 stambuł17

stambuł19

stambuł21

stambuł22

stambuł20

To tylko niektóre z atrakcji wartych zobaczenia w Stambule. Kolejne pojawią się niebawem.


Jeśli szukasz innych atrakcji w Turcji to zapraszam do przeglądnięcia pozostałych miejsc, które odwiedziliśmy w tym kraju i uważamy, że warto je zobaczyć.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

9 komentarzy

Karol Werner 21 kwietnia, 2015 - 09:29

Nie wiem czeego to wina, ale nie widzę tekstu w tym wpisie 😀

Odpowiedz
Łukasz | Kartka z Podróży 21 kwietnia, 2015 - 11:26

U mnie działa i zdjęcia też się pojawiają (-:,

Odpowiedz
Agnieszka /Zależna w podróży 21 kwietnia, 2015 - 12:47

Byłam w Stambule 5 razy – pewnie z miesiąc by się uzbierał – i ciągle mam wrażenie, że w ogóle tego miasta nie znam. Ono jest niesamowicie przytłaczające. Większość turystów nie wychodzi z najbardziej turystycznej dzielnicy, a to przecież muzeum na świeżym powietrzu, a nie prawdziwy Stambuł. To miasto tak fantastycznie żyje. Tak niesamowicie stoi na granicy wschodu z zachodem. Tak fantastycznie panny w bikini przechadzają się obok okrytych burką konserwatystek. Wow, zatęskniłam.

Odpowiedz
Justyna | wAfryce.pl 21 kwietnia, 2015 - 15:46

Uwielbiam freski i malowidła ścienne. Całe sklepienie jest nimi pokryte czy tylko część?

Odpowiedz
Asia 21 kwietnia, 2015 - 16:59

W czasach jak Hagia Sophia była świątynią chrześcijańską to fresków było dużo, potem gdy została zamieniona na meczet to freski zamalowano. Natomiast od momentu jak budynek pełni rolę muzeum niektóre freski zostały odsłonięte.

Odpowiedz
Ibazela 23 kwietnia, 2015 - 14:25

Wow! Nie znałam tej historii związanej z malowidłami!

Odpowiedz
Koralina 21 kwietnia, 2015 - 17:33

Musicie tam wrócić, ale sami i na dłużej:) Ja pierwszy raz w Stambule też byłam tylko 2 dni i była to gonitwa po najważniejszych, zdaniem przewodnika, miejscach tego miasta. Ponownie byłam tam przez tydzień, nie ruszając się poza Stambuł nigdzie i wciąż czuję niedosyt, tak jak Aga. Warto wyjść poza szlak z przewodnika czy planu wycieczki i połazić po miejscach mniej oczywistych i to po obu stronach Bosforu.

Odpowiedz
Edyta 30 grudnia, 2015 - 17:11

Istanbuł jest przecudowny. Spędziłam w nim tydzień czasu, rozkoszując się każdą cegłą, każdą świątynią, jeźdżąc wzdłuż i wszerz tramwajem. Pałac i Cysterna oczarowały mnie. Zdecydowanie Istanbuł powinien pojawić się, jako cel każdego podróżującego po Turcji!

Odpowiedz
http://bezbrzeznemysli.blogspot.com/ 24 września, 2017 - 22:09

Byłam w Stambule ponad 2 tygodnie, ale aby miasto zwiedzić i poczuć specyficzny klimat potrzeba o wiele więcej czasu. :))

Odpowiedz

Zostaw komentarz