Home Miejsca Co jeszcze Stambuł ma do zaoferowania

Co jeszcze Stambuł ma do zaoferowania

by Joanna

Zgodnie z zapowiedzią z poprzedniego wpisu przedstawiamy kolejne miejsca w Stambule, które dane było nam zobaczyć podczas wizyty w tym mieście.

stambuł23

Pewnie zastanawiacie się co przedstawia zdjęcie powyżej. Jest to wnętrze jednej z wielu zbudowanych w czasach bizantyjskich podziemnych cystern na wodę. Yerebatan Sarnıcı czyli Cysterna Bazyliki, z której pochodzą te zdjęcia, miała zaopatrywać w wodę mieszkańców w czasie ewentualnej wojny, ponieważ obawiano się zatrucia w lub wstrzymania dostaw wody z innych źródeł. Cysterna Bazyliki jest największa ze wszystkich cystern znajdujących się pod miastem. Wybudowana w VI wieku n.e. ma wymiary w przybliżeniu 140 x 70 metrów i może pomieścić do 100 tys. litrów wody. Widoczne na zdjęciu kolumny podpierające sklepienie pochodzą z różnych zrujnowanych wcześniej budowli, a ich imponująca liczba: 336 choć trochę przybliża wielkość tego podziemnego zbiornika. W środku jest chłodno i dość ciemno, a podświetlone kolumny tworzą urokliwy klimat tego miejsca. W 1987 roku udostępniona została zwiedzającym, którzy spacerują po drewnianych pomostach. Niedaleko tej cysterny znajduje się m.in Hagia Sophia.

stambuł24

stambuł27

stambuł25

stambuł26

Kolejnym miejscem, które mieliśmy okazję zobaczyć był Pałac Topkapi, jedna z najsłynniejszych budowli Stambułu oraz obowiązkowy punkt programu każdej wycieczki. Wybudowany w XV wieku na polecenie sułtana Mehmeda II Zdobywcy (po zdobyciu Konstantynopolu) przez prawie 400 lat był siedzibą sułtanów, a po ustanowieniu Republiki Tureckiej stał się muzeum. Pałac jest ogromny, posiada cztery dziedzińce, gdzie na każdy kolejny dziedziniec był dostępny dla mniejszej ilości osób. Wejście na pierwszy dziedziniec jest darmowe, a w czasach sułtana był on ogólnodostępny dla wszystkich.

stambuł37

Aby dostać się na drugi dziedziniec należy zakupić bilety i przejść przez Bramę Środkową. Na drugim dziedzińcu mieściły się w czasach sułtana m.in kuchnie oraz stajnie.

stambuł28

stambuł29

Na trzecim dziedzińcu mogli przebywać oprócz rodziny sułtana, jego ważni goście oraz służba. Natomiast na czwartym dziedzińcu znajdowały się prywatne pomieszczenia rodziny sułtana. W pałacu był się również harem, do którego mężczyźni nie mieli wstępu. We wnętrzach pałacu można oglądać m.in wystawę porcelany, olbrzymią kolekcję broni z różnych epok, udostępnioną zawartość Biblioteki Ahmeda III, najcenniejsze skarby (klejnoty) sułtańskie, święte relikwie islamu (m.in. płaszcz proroka Mahometa, jego odcisk stopy i włos z brody) itd. Można w nim spokojnie spędzić kilka godzin oglądając i spacerując po udostępnionych pomieszczeniach. Jest gdzie chodzić i jest co oglądać. Najlepsze widoki są jednak z czwartego dziedzińca.

stambuł30

stambuł31

stambuł32

stambuł33

stambuł34

stambuł35

Cieśnina Bosfor nie tylko oddziela europejską część Stambułu od jego części azjatyckiej, ale również jest kolejną z atrakcji, które przyciągają wielu turystów. Rejs po Bosforze jest także obowiązkowym i polecanym punktem większości wycieczek zorganizowanych. Promy wycieczkowe rozpoczynają swój kurs obok Mostu Galata i płyną aż do Mostu Bosforskiego. Tą wycieczkę polecamy kupować samemu, ponieważ wychodzi dużo taniej niż przez biuro podróży czy innych organizatorów. W 2009 roku cena za bilet na rejs dla jednej osoby proponowana przez biuro podróży była porównywalna do ceny rejsu dla sześciu dorosłych osób załatwianym bez pośredników. Oczywiście wybraliśmy wersję tańszą i widzieliśmy dokładnie to samo co wszyscy, a opowiadań przewodnika i tak nie byłoby słychać w panującym powszechnie hałasie.

stambuł38

 stambuł39

Na zdjęciach powyżej znajduje się wybudowany w XVI wieku Nowy Meczet (Yeni Camii), który mamy okazję oglądać siedząc na statku i czekając na rejs.

stambuł40

stambuł41

A tak wygląda typowy wycieczkowy statek pływający po Bosforze.

stambuł42

stambuł43

Pałac Dolmabahçe – był kolejną siedzibą sułtanów po wyprowadzce z Pałacu Topkapi, natomiast po utworzeniu Republiki Tureckiej stał się siedzibą pierwszego prezydenta republiki – Mustafy Kemala Atatürka

stambuł44

stambuł45 stambuł46

stambuł48

stambuł47

stambuł49

Jest i Most Bosforski, jedna z dwóch przepraw drogowych przez cieśninę w Stambule (drugi to Most Mehmeda Zdobywcy). Zbudowany został w 1973 roku, a jego całkowita długość to 1560 metrów. Nasz statek dopływa do mostu po czym wraca do przystani.

stambuł50

stambuł51

stambuł52

stambuł53

stambuł54

stambuł55

Co jeszcze zobaczyć w Stambule? Można wybrać się na Wielki Bazar czyli największy i najbardziej znany bazar na świecie. Znajduje się tam ponad 5 tysięcy sklepów i spokojnie można powiedzieć, że jeden dzień na oglądanie go to mało. Jest również dużo mniejszy Bazar Egipski położony zaraz przy Moście Galata i znany też jako bazar z przyprawami.

Warto również wybrać się do zabytkowej części miasta wieczorem, pooglądać i pospacerować wśród oświetlonych budowli i poczuć ten orientalny klimat miasta.

stambuł57

stambuł56

stambuł58

stambuł59

stambuł60

stambuł61

stambuł62

stambuł63


Jeśli szukasz innych atrakcji w Turcji to zapraszam do przeglądnięcia pozostałych miejsc, które odwiedziliśmy w tym kraju i uważamy, że warto je zobaczyć.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

8 komentarzy

Traveling Rockhopper 8 maja, 2015 - 22:50

Bardzo ładne pierwsze zdjęcie!

Odpowiedz
Wiola Starczewska 12 maja, 2015 - 17:52

Jak jest z tym Grand Bazarem, opłaca się coś kupować czy nie bardzo?

Odpowiedz
Asia 12 maja, 2015 - 18:03

To zależy co chcesz kupić i czy uda się coś utargować. Warto mieć rozeznanie ile dana rzecz gdzie indziej kosztuje

Odpowiedz
TuJarek 12 maja, 2015 - 20:24

No to poluję na tanie loty do Stambułu 😉

Odpowiedz
Daniel www.bike2be.net 13 maja, 2015 - 07:37

Hej ho Stambulczycy! 😉

za jakis czas, jak bedziemy jechali rowerem przez Azje do Polski, bedziemy jechac przez Turcje i oczywiscie przez most nad ciesnina Bosfor. Z tego wzgledu ciekawe dla nas beda miejsca o ktorych piszecie! Szczegolnie przypadl mi do gustu mroczny klimat Cysterny Bazyliki oraz Bazar Egipski. Brzmi jak miejsce doskonale do uzupelnienia zapasow 🙂

Pozdrawiamy!
Bike2be.net

Odpowiedz
Kinga 13 maja, 2015 - 20:39

Jestem tak blisko tego miasta, że aż kusi mnie żeby zmienić plany i tam jechać 😉

Odpowiedz
Antonina 13 maja, 2015 - 20:51

Wow! Naprawdę świetny post 🙂 Mam nadzieję, że w końcu uda mi się wrócić do Turcji, byłam tam wiele lat temu, i nie ukrywam że małe odświeżenie pamięci by mi się przydało.

Odpowiedz
Jagoda 30 czerwca, 2015 - 10:16

Chodząc po Stamlbule nie spodziewałam się, że pod spodem roziągają się tak duże cysterny. Musiały być dobrze zaizolowane, żeby woda morska nie podciekała. Choć może słonawa woda z posmakiem frutti di mare nie byłaby taka zła do gotowania. 😉

Odpowiedz

Zostaw komentarz