Home Miejsca Jakie są rodzaje ubezpieczeń turystycznych i jak wybrać?

Jakie są rodzaje ubezpieczeń turystycznych i jak wybrać?

by Joanna

Wybierasz się na długo wyczekiwane wakacje? Wszystko już zaplanowałeś, zarezerwowałeś pokój oraz zorganizowałeś sobie środek transportu? 

Świetnie! Pora więc na rozejrzenie się za dobrym ubezpieczenie turystycznym. Jakie są rodzaje takich polis?

Jakie są rodzaje ubezpieczeń turystycznych?

To, jakie elementy zawiera ubezpieczenie na wakacje zależy tak naprawdę od ubezpieczonego. To Ty wybierasz, z czego składać się ma Twoja polisa turystyczna. Jednak są elementy, które są podstawą ubezpieczenia turystycznego. 

Poniżej krótko opiszemy poszczególne rodzaje ubezpieczeń w turystyce. A jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat polis podróżnych i sprawdzić, ile one kosztują, to zapraszamy na stronę CUK Ubezpieczenia: https://cuk.pl/ubezpieczenia/turystyczne

Ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży

Do najważniejszych elementów polisy na zagraniczne wakacje należy ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży. W zależności od oferty to ubezpieczenie zapewnia pokrycie kosztów usług medycznych. Zaliczyć można do nich np. wizyty w gabinetach lekarskich i konsultacje ze specjalistami, badania medyczne oraz pobyt w szpitalu, zakup leków, środków i innych akcesoriów medycznych, a także – co ważne w przypadku wyjazdów zagranicznych – transport medyczny do kraju. Do tego elementu ubezpieczenia w turystyce zalicza się także ratownictwo na lądzie, morzu, w górach czy jaskiniach. 

Pamiętaj, że towarzystwo pokrywa koszty leczenia do wysokości sumy gwarancyjnej. Chociaż najtańsze ubezpieczenia na wakacje zapewniają sumy gwarantowane na poziomie 5-10 tys. euro, to w przypadku wyjazdów do europejskich krajów są one zbyt niskie. Suma ubezpieczeniowa w przypadku ubezpieczenia kosztów leczenia w podróży do Europy powinna zaczynać się od 100 tys. euro. Z kolei wyjeżdżając np. do Stanów Zjednoczonych słynących z ogromnie wysokich rachunków za leczenie, warto zastanowić się nad ubezpieczeniem kosztów leczenia z bardzo wysokim limitem. 

Assistance w podróży

To jedna z najbardziej rozbudowanych polis. Ten rodzaj ubezpieczenia turystycznego zawiera w sobie pakiet usług pomocowych, medycznych, informacyjnych, prawnych. W zależności od potrzeb można zdecydować się na wersję podstawową lub rozszerzoną. Ubezpieczenie turystyczne assistance może zapewnić Ci np. pomoc w razie nagłego wypadu. W ramach assistance otrzymujemy m.in. dostęp do centrum alarmowego, które wskaże w razie potrzeby placówkę, do której należy udać się po pomoc medyczną, zapewni pomoc tłumacza. Bardziej rozbudowane polisy tego typu mogą zapewnić także pomoc w organizacji dalszej podróży czy opiekę nad dziećmi w razie konieczności hospitalizacji ubezpieczonego.

Ubezpieczenie bagażu

Często słyszy się o zagubionym przez linie lotnicze bagażu. Co bez rzeczy osobistych, daleko od domu ma zrobić biedny turysta? Jeśli przed wyjazdem pomyślał o ubezpieczeniu bagażu, może czuć się spokojny, gdyż zapewnia ono odszkodowanie w razie m.in. kradzieży, utraty czy zniszczenia bagażu podczas całej podróży. Jeśli więc na wycieczce uszkodzeniu ulegnie drogi aparat fotograficzny, naprawę będziesz mógł pokryć z takiego odszkodowania. Pamiętaj o tym, że towarzystwa wypłacają takie świadczenia na podstawie sum gwarancyjnych, więc już na etapie wykupowania ubezpieczenia powinieneś wiedzieć, jak bardzo wartościowy będzie Twój bagaż. 

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

A teraz odwróćmy sytuację. Wyobraź sobie, że będąc na zagranicznej wycieczce, potykasz się i wytrącasz z rąk innemu turyście drogi aparat fotograficzny. Co teraz? Osoba pokrzywdzona może domagać się zadośćuczynienia, a Ty będziesz musiał wówczas pokryć koszty wyrządzonych przez siebie szkód z własnej kieszeni. Chyba że masz OC w życiu prywatnym, które coraz częściej staje się elementem dobrego ubezpieczenia turystycznego. Taka polisa zapewnia pomoc w razie wyrządzenia przez ubezpieczonego szkody osobom trzecim – zarówno osobowej, jak i majątkowej.

Pozostałe elementy ubezpieczenia w turystyce

Wymienione wyżej elementy to główne składowe dobrego ubezpieczenia na wakacje, szczególnie te zagraniczne. Jednak warto się także zastanowić nad wykupieniem ubezpieczenia w razie opóźnienia lotu czy ubezpieczenia rezygnacji z podróży.

Jak wybrać ubezpieczenie na wakacje? 

Każda polisa turystyczna powinna być skonstruowana w oparciu o rzeczywiste potrzeby podróżnych. Na przykład, gdy wybieramy się na wakacje w Polsce, to ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży może nam się nie przydać, ale gdy jedziemy na narty w naszym kraju, to warto zdecydować się na polisę turystyczną rozszerzoną o uprawianie sportów wysokiego ryzyka. Wybierając ubezpieczenie w turystyce, koniecznie zapoznajmy się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, w których znajduje się zakres i warunki ubezpieczenia, a także informacja o tym, kiedy ochrona nie będzie działać.

Ubezpieczenie na wakacje – czy warto?

Dobrze skonstruowana polisa to taka, która odpowiada na potrzeby wyjeżdżających na wakacje osób oraz przewiduje odpowiednie sumy gwarancyjne. Nie warto oszczędzać, jeśli chodzi o najważniejsze elementy takiej polisy, jak np. ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży. Jeśli wyjeżdżamy do kraju, w którym leczenie jest bardzo drogie, a nasza polisa przewiduje niską sumę ubezpieczeniową, może się okazać, że będziemy musieli sporo dopłacić z własnej kieszeni w razie nieprzyjemnego dla nas zdarzenia.

Artykuł sponsorowany

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Zostaw komentarz