Home Miejsca Murska Sobota, Expano i Gibanica

Murska Sobota, Expano i Gibanica

by Joanna

Z czego znana jest Murska Sobota? Gdzie znajduje się Pawilon Expano? Co to jest Gibanica i dlaczego koniecznie trzeba jej spróbować.

Murska Sobota

Murska Sobota jest jedynym miastem regionu Prekmurje leżącym na północno-wschodnim krańcu Słowenii (graniczy z Austrią, Węgrami i Chorwacją). Od reszty kraju oddziela go rzeka Mura. Mieszkańcy posługują się specyficznym dialektem języka słoweńskiego (tzw. Dialekt prekmurski), co odróżnia ich od reszty kraju. Obserwujemy w tym regionie duże wpływy sąsiednich Węgier, które łatwo można zobaczyć m.in. w lokalnej kuchni, a językiem urzędowym w kilku prekmurskich gminach (Hodoš, Lendava i Dobrovnik) oprócz języka słoweńskiego jest dodatkowo język węgierski. Region Prekmurje był kolejnym miejscem na mojej mapie podczas zimowo-wiosennego wyjazdu prasowego do Słowenii. Prekmurje jest częścią regionu statystycznego Pomurje (w Słowenii jest 12 regionów statystycznych).

Pierwsze kroki kierujemy do Expano czyli pawilonu edukacyjno-wystawienniczego (tzw.„Drzwi do Pomurje”), znajdującego się na obrzeżach miasta, w pobliżu jeziora Soboš.  W środku czeka nas lunch po długiej podróży z zimowej Doliny Bohinj. Na stole pojawia się langosz (typowo węgierska potrawa) podany z serem, czosnkiem i śmietaną (to nie pierwszy przejaw kuchni węgierskiej w tym regionie). Następny jest krem z dyni oraz pyszne mięsa i ryby wraz z dodatkami. Do tego lokalne wino i czas mija szybciej niż nam się wydaje.

Na deser dostajemy ich słynny deser jakim jest Prekmurska Gibanica – uważana za narodowe ciasto w Słowenii. Składa się z warstw ciasta filo przekładanych naprzemiennych warstwą maku, słodkiego sera twarogowego, orzechami włoskimi i kwaśnymi jabłkami. Jedliśmy podobną już wcześniej w restauracji Ošterija Žogica w okolicach Solkan Bridge. Ale to w Prekmurje jest ta autentyczna i przygotowywana zawsze zgodnie z przepisem.

Następnie ruszamy zwiedzić Pawilon Expano, który składa się z czterech głównych części:
– wystawiennicza: poznajemy świat leżący nad brzegiem rzeki Mury, tradycje, naturę, teraźniejszość i marzenia, punkty tematyczne pokazują region z różnych perspektyw (podróż w czasie 3D od dinozaurów po obecne czasy), jest część poświęcona wodzie, roślinom i zwierzętom występującym w regionie, można wsiąść do balonu Cosynsa, założyć wirtualne okulary i wznieść się w górę oglądając cały region Pomurje (jedno z ciekawszych doświadczeń) itd.
– sklepowo-informacyjna: można tu kupić lokalne produkty, pamiątki oraz zaplanować podróż po regionie korzystając z licznych folderów i informacji
– kawiarniano-restauracyjna: lokalne produkty i pyszne specjały kuchni regionu Prekmurje
– biznesowa: oferuje przestrzeń do spotkań biznesowych i ciekawych wydarzeń.

Po wyjściu z Expano jedziemy do centrum miasta. Murska Sobota leży nad rzeką  Lendava (dopływ Mury). Jej najbardziej znanym miejscem jest Plac Zwycięstwa, na którym dumnie stoi Pomnik Zwycięstwa  – zbudowany został na cześć i chwałę zwycięzców z czasów II wojny światowej: żołnierzy radzieckich i partyzantów jugosłowiańskich.

Dalej idziemy przez park miejski (zajmuje powierzchnię ponad 9 hektarów) w stronę zamku. Jego wygląd pochodzi z pierwszej połowy XVIII wieku, a obecnie znajduje się tam muzeum. Muzeum Pomurje Murska Sobota to jedno z najbardziej rozpoznawalnych muzeów regionalnych w Słowenii. Jego stała ekspozycja poświęcona jest historii regionu Pomurje, za które w 1999 roku otrzymało prestiżową nagrodę Europejskiego Forum Muzeów. Dokładnie na przeciwko zamku na początku XX wieku zbudowano kościół ewangelicki.

Lokalni przewodnicy polecają spacer ulicą Slovenską, przy której zachowało się kilka budynków zbudowanych według projektu architekta Ladislava Takača. Budynki powstały w stylu historyzmu (nurt w XIX-wiecznej architekturze światowej, polegający na naśladownictwie stylistyki minionych epok) i posiadają ozdobne elementy secesyjne. Najładniejszym budynkiem w tej okolicy jest dom przy ulicy Slovenskiej 41.

W tym miejscu znajduje się Centrum Informacji Turystycznej i Kulinarne Przysmaki z Prekmurje. Zbudowano go w 1907 roku, a w rogu budynku został zaznaczony poziom wody z czasów wielkiej powodzi w 1925 roku. Można tam kupić domowe wyroby od lokalnych producentów i przetwórców, m.in. słynną oliwę w pestek dyni czy domowe dżemy, a także napić się pysznej kawy.

Ciekawym miejscem przy ulicy Slovenskiej jest Bunker postapocalyptic steampunk bar czyli tematyczny bar osadzony w postapokaliptycznej przyszłości, w której ze świata, jaki znaliśmy, niewiele zostało. Duże wrażenie robi jego wnętrze, ale dla niektórych Murska Sobota to przede wszystkim ten Bunkier i z tego głównie kojarzą to miasto.

Dzień kończmy kolacją w Restaurant Zvezda, gdzie raczymy się daniem typowym dla kuchni węgierskiej czyli gulaszem.

10 minut drogi od centrum Murskiej Soboty znajduje się Panonska Vas. Panońska wioska zbudowana została w spokojnej miejscowości Tesanovci, 2 km od słynnego Thermal Spa 3000 w Moravske Toplice i zaledwie kilka kroków od największego pola golfowego w Słowenii.

Składa się z dziesięciu domków z dachem ze słomy, zbudowanych w autentyczny sposób, tworzących idealną harmonię, mają unikalny styl i powstały z ekologicznych materiałów. Znaleźć tam można m.in. ręcznie robione masywne meble. Na terenie wioski funkcjonuje restauracja, często wynajmowana na wesela czy inne podobne imprezy. Dookoła panuje cisza i spokój.


Artykuł powstał we współpracy z Słoweńską Organizacja Turystyczna I FEEL SLOVENIA oraz BEST PRESS STORY na zaproszenie których zwiedzałam Słowenię.

Booking.com

Opisy pozostałych miejsc odwiedzonych przez nas w Słowenii znajdziesz na poniższej mapie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Zostaw komentarz