Home Miejsca Malbork sposobem na pochmurny dzień

Malbork sposobem na pochmurny dzień

by Joanna

Malbork i wizyta na zamku chodziła nam po głowie już od dawna, ale ciągle był to miejsce nie po drodze. Planując jednak urlop na Mierzei Wiślanej mieliśmy nadzieję, że wizyta w Malborku będzie już tylko na wyciągnięcie ręki. I tak oto w pewien pochmurny poniedziałek wybraliśmy się na wycieczkę.

malbork

Pewnie zastanawia Was czy poniedziałek jest dobrym dniem na wizytę w muzeum? Przyzwyczajeni jesteśmy że większość muzeów w Polsce w ten pierwszy dzień tygodnia bywa zamknięta. Ale są wyjątki i jednym z nich jest właśnie Muzeum Zamkowe w Malborku. Otóż w poniedziałki na Zamku w Malborku zamknięte są wystawy, ale pozostałe tereny zamkowe są otwarte dla zwiedzających. Dzięki temu wejściówka dla dorosłej osoby w poniedziałek wynosi 7 zł, a nie prawie 40 zł (cennik tutaj) wraz z audio-przewodnikiem (wolimy elektronikę zamiast przewodnika w osobie fizycznej, co daje nam możliwość spędzenia tyle czasu w każdym miejscu ile aktualnie potrzebujemy).

malbork1

malbork-page1malbork-page2

Zamek w Malborku, wpisany w 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, jest największym gotyckim zespołem zamkowym na świecie. Budowany etapami od końca XIII wieku był początkowo siedzibą komtura, później Wielkich Mistrzów Zakonu, wykupiony z rak krzyżackich był czasową rezydencją władców Polski, służył także jako m.in koszary i magazyny. Odbudowany po zniszczeniach powstałych w czasie II Wojny Światowej, nadal jest obiektem w którym prowadzone są prace konserwatorskie. Muzeum Zamkowe w Malborku obejmuje: Przedzamcze (Zamek Niski), Zamek Średni i Zamek Wysoki.

malbork-page3

malbork-page4

malbork-page5

Jeżeli myślicie że w związku z poniedziałkiem na terenie zamku będzie mało ludzi to jesteście w błędzie. W Malborku nawet w poniedziałek jest dużo ludzi, wycieczek, stoisk z pamiątkami, przebranych rycerzy pozujących do zdjęć za opłatą itd. Na dziedzińcu Zamku Średniego pierwszą atrakcją są …. armaty, od których nie możemy się ruszyć, bo przecież są tak ciekawe, że Michał w zasadzie mógłby tam zostać, byleby go odebrać przy wyjściu. Przez posągami czterech wielkich mistrzów (Hermann von Salza, Siegfried von Feuchtwangen, Winrich von Kniprode i Albrecht Hohenzollern) stoi wycieczka. Przewodnik opowiada historię miejsca, a my przez chwilę cierpliwie czekamy, aby móc choć podejść do posągów.

malbork27

Na dziedzińcu Zamku Wysokiego oglądamy studnię, spacerujemy krużgankami, zaglądamy do wnętrza Kapitularza czyli miejsca narad, gdzie centralne miejsce zajmuje ława dla Wielkiego Mistrza. A także odwiedzamy Wieżę Gdanisko czyli główną latrynę na zamku, gdzie rezolutny 3,5 latek dowiedział się gdzie rycerz sika, o czym jeszcze długo potem nam wspominał.

malbork-page7

malbork32

Co jeszcze można zobaczyć w poniedziałek w Malborku? Np. zrekonstruowane wnętrze dawnego młyna wraz z przeniesionymi tam w 1912 r. z pobliskiej wsi urządzeniami młyńskimi. Albo zejść do ogrodu różanego czy na cmentarz z oryginalnymi nagrobkami krzyżackimi.

malbork37

malbork-page9

Wydawałoby się, że nosidełka turystyczne nie są zupełną nowością na rynku, to jednak Wojtek oglądający ciekawymi oczami krzyżacki zamek wzbudzał co jakiś czas małą sensacje. „Popatrz, taki mały, a już ogląda”, „Takiemu to dobrze, wszędzie go zaniosą”, „Za naszych czasów tego nie było” itd. Z drugiej strony, czemu ma nie oglądać, jak dookoła tyle ciekawych obrazów, odgłosów.

A na zakończenie wycieczka rowerem wzdłuż murów zamkowym. Świetny sposób, aby zobaczyć zamek dookoła. Ma tylko jeden minus: ktoś musi pedałować by wozić mógł się ktoś.

malbork46

malbork45

Jeżeli spodobał Ci się Malbork, to zapraszamy również do Fromborka albo do Gdyni. A jeśli masz zamiar nocować w Malborku, to widzieliśmy tam świetnie położony Camping nad Stawem, znajdujący się nad rzeką Nogat ze świetnym widokiem na zamek.


Jeżeli podoba Ci się to co piszemy i chciałbyś być na bieżąco, to polub nasz profil na Facebooku – places2visit.pl. To bardzo miło wiedzieć, że nas czytasz, co motywuje do działania.

Follow my blog with Bloglovin

ZOBACZ RÓWNIEŻ

12 komentarzy

Pat 8 czerwca, 2016 - 11:28

Chciałabym kiedyś tam dojechać!

Odpowiedz
Daria 9 czerwca, 2016 - 10:58

Malbork zawsze robił na mnie spore wrażenie, taki ogrom cegieł w jednym miejscu 😉 Wycieczka dookoła zamku na rowerze to już jest wyprawa. Pozdrawiam!

Odpowiedz
Evi Mielczarek 9 czerwca, 2016 - 13:00

Malbork pamiętam z wycieczki szkolnej, a więc było to daaawno. Oczywiście wtedy nie uważałam co mówi przewodnik, dlatego miło było sobie u Was o Malborku poczytać 🙂

Odpowiedz
Pola (Jetting Around) 10 czerwca, 2016 - 00:32

Bardzo chetnie spedzilabym tak pochmurny dzien. Piekny to zakatek Polski.

Odpowiedz
Zastrzyk inspiracji 10 czerwca, 2016 - 21:49

Uważam, że Zamek w Malborsku to jedna z najważniejszych polskich atrakcji. Zawsze robi na mnie ogromne wrażenie 🙂 Myślę, że naprawdę warto się tam wybrać. Myślę, że każdy odwiedzający to miejsce znajdzie tam coś dla siebie 🙂

Odpowiedz
Travel and Smile 12 czerwca, 2016 - 21:59

Malbork! To cudowne miejsce ! Byłam tam ze 3-4 razy i za każdym razem efekt wow!Jako dziecko jadąc do Elbląg mijam pociągiem mury zamkowe i marzyłam by kiedyś tam zamieszkać. Poważnie to polecam każdemu. Fajny spacer po zamku, ciekawe wystawy. Można również sprawdzić harmonogram imprez i wybrać się na Oblężenia Malborka lub jakieś turnieje rycerskie.

Odpowiedz
Basia || Podróże Hani 15 czerwca, 2016 - 21:24

Ah, aż mi się przypomniał nasz namiot rozbity na dziko gdzieś pod murami Malborka, trzeba tam wrócić 😉

Odpowiedz
rusałka 11 sierpnia, 2016 - 16:51

Czy to bylo daleko od murow? I w jakim kierunku?

Odpowiedz
Agata 24 lipca, 2016 - 10:36

Byłam w Malborku 🙂 + śliczne zdjęcia ! 😀

Odpowiedz
Magda 7 listopada, 2017 - 10:54

Miałam okazję zwiedzić Zamek i bardzo mi się ta wycieczka podobała 😉

Odpowiedz
To je nasza bajka 13 września, 2019 - 14:14

Nie lubimy tłoku. ale co roku niemal wracamy na oblężenie i co roku coś nowego odkrywamy. Kiedyś w pochmurny dzień może wybierzemy się na spacer po zamku z audio przewodnikiem na uszach 🙂

Odpowiedz
ToTemat 15 stycznia, 2021 - 08:05

Piękny jest ten zamek i jak mało który w naszym kraju zachowany w dobrym stanie. Jeszcze tam nie byłem na żywo ale z opowiadań znajomych już nie raz słyszałem, że ilość turystów za dnia bywa tak duża iż ledwo da się swobodnie poruszać. Choć na fotkach jest w miarę luźno, może dobra godzina.

Odpowiedz

Zostaw komentarz