Home Miejsca Chełmiec – jeden ze szczytów do Korony Gór Polski

Chełmiec – jeden ze szczytów do Korony Gór Polski

by Joanna
Chełmiec. Góry Wałbrzyskie

Dlaczego Chełmiec wymieniony w Koronie Gór Polski nie jest najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich?

Podczas tworzenia Korony Gór Polski (z założenia miała to być lista 28 najwyższych szczytów w każdym z poszczególnych pasm górskich w Polsce) za najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich uznano Chełmiec ustalając jego wysokość na 869 metrów n.p.m. Niestety popełniono błąd pomiarowy ponieważ wzięto wysokość łącznie z wieżą widokową znajdującą się na szczycie. W rzeczywistości Chełmiec ma „tylko” 851 metrów n.p.m. co czyni go drugim co do wysokości szczytem w Górach Wałbrzyskich, zaraz za górą Borowa (854 metry n.p.m.). Jest to jedna z kilku kontrowersji w przypadku Korony Gór Polski, ale Chełmiec jako szczyt reprezentujący Góry Wałbrzyskie pozostał tam bez zmian.

Chełmiec – szlak

Wyjście na Chełmiec rozpoczęliśmy w miasteczku Boguszów-Gorce. Tam na końcu ulicy Janusza Kusocińskiego jest bezpłatny parking. Obok niego znajduje się zielony szlak prowadzący w stronę szczytu. Równolegle do tego szlaku znajduje się Droga Krzyżowa Górniczego Trudu czyli jedyna w Polsce droga krzyżowa poświęcona górnikom. Powstała pod koniec 2001 roku z inicjatywy proboszcza parafii p.w. Trójcy Świętej w Boguszowie-Gorcach.

Chełmiec. Góry Wałbrzyskie

Zielony szlak łagodnie prowadzi na szczyt. Jednak my przy rozwidleniu szlaków zmieniamy go na żółty. Jest on krótszy, ale zdecydowanie ostrzej idzie w górę. Po godzinie stajemy na szczycie.

Chełmiec. Góry Wałbrzyskie

Jak już wcześniej wspominaliśmy na szczycie znajduje się m.in. wieża widokowa (czynna jedynie w weekendy) oraz krzyż milenijny. Jest także miejsce na ognisko i zadaszona wiata.

Chełmiec. Góry Wałbrzyskie

Na parking wracamy już tylko zielonym szlakiem, którym bardzo dobrze idzie się w dół. Gdyby nie projekt „Korona Gór Polski z dziećmi” prawdopodobnie nie prędko byśmy się pojawili w tych okolicach, bo szczyt do wybitnych jeśli chodzi o wysokość nie należy. Doceniamy jednak to, że mamy możliwość obejrzeć mniej popularne miejsca i znaleźć w nich coś ciekawego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Zostaw komentarz