Home Austria Graz – czym zaskoczyło nas drugie co do wielkości miasto w Austrii

Graz – czym zaskoczyło nas drugie co do wielkości miasto w Austrii

by Joanna

Po wizycie w skansenie w Stübing udajemy się do Graz.  Jest to drugie co do wielkości miasto w Austrii (położone nad rzeką Murą), a także stolica kraju związkowego zwanego Styrią (drugiego pod względem powierzchni ustępującego tylko Dolnej Austrii)

graz2

Zatrzymujemy się na Camping Central. Miejsce całkiem sympatyczne, kosztuje jednak nie mało: 32 euro (cena w 2011 r.). Ale w tej cenie możemy korzystać z odkrytego basenu, co udaje nam się wykorzystać, bo jak na razie to mamy szczęście do ładnej pogody. Camping zlokalizowany bardzo blisko przystanku autobusowego, w recepcji dostaliśmy nawet mapki z rozkładem jazdy komunikacji miejskiej.

Po południu udajemy się do centrum i pierwsze krok kierujemy do Landeszeughaus. Jest to największa na świecie zachowana w nienaruszonym stanie zbrojownia, wyposażona w broń i zbroje pochodzące z XVI i XVII wieku z okresu wojen z Turkami. Kolekcja ta liczy ponad 32.000 eksponatów wystawionych na czterech ogromnych piętrach. Od armat, przez pistolety, zbroje husarskie, zbroje końskie, muszkiety, szyszaki, aż po białą broń. Jako studenci płacimy 3 euro za wstęp i spacerujemy po wszystkich czterech piętrach, oglądając ciasno poukładane na półkach okazy.

Następnie idąc w stroną starego miasta mijamy dość charakterystyczny obiekt łączący dwa brzegi rzeki Mury, pełniący funkcję kładki dla pieszych oraz restauracji.

graz3

Na wzgórze zamkowe wjeżdżamy przeszkloną kolejką linowa o maksymalnym nachyleniu 60%. Odjazd jest co 15 min, a cena dla dorosłych to ok 2 euro w jedną stronę.

graz4
graz5

Z góry jest piękny widok na stare miasto, dookoła trochę ruin i pozostałości po Zamku Schlossberg.

graz6
graz8
graz9

A to jedno z miejsc przystosowanych do czasów obecnych. Dobudowana scena i możliwość zasunięcia dachu świetnie sprawdzają się przy różnych imprezach dobywających się na wzgórzu zamkowym.

graz7

Charakterystyczna wieża zegarowa – jeden z symboli miasta. Wieża ma 28 metrów

graz10

Dobrze utrzymane i zadbane ogrody cieszą oko nie tylko swoimi kolorami, ale także, ze względu na liczne ławeczki, są doskonałym miejscem na odpoczynek i podziwianie widoków.

graz13
graz12
graz11
graz14
graz15
graz16

W dół schodzimy po stromych schodach.

graz17
graz18

Rzut oka na wzgórze zamkowe raz jeszcze.

graz1

I dalej idąc uliczkami, mijamy rynek o trójkątnym kształcie,  Landhaus, Palais Attems, kościoły, a nawet kolejny dziwny budynek będący Muzeum Sztuki w Graz. Zbudowane w 2003 roku w ramach obchodów przyznania miastu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

graz19
graz20
Booking.com

Jeśli szukasz innych atrakcji w Austrii to zapraszam do przeglądnięcia pozostałych miejsc, które odwiedziliśmy w tym kraju i uważamy, że warto je zobaczyć.


ZOBACZ RÓWNIEŻ

6 komentarzy

Mariusz Stachowiak Oderwany 15 maja, 2015 - 09:59

Mam jakąś manię, że w każdym większym odwiedzanym mieście szukam najwyżej położonego punktu widokowego 🙂 Nie wiem, czy jest to w naturze oderwanego, czy każdy tak ma 🙂 Widzę, że Wy też 🙂

Odpowiedz
Asia 15 maja, 2015 - 10:08

Fajnie jest zobaczyć miasto z góry 😉

Odpowiedz
Ewa | Daleko niedaleko 15 maja, 2015 - 10:08

Ładne miasto! A ta kładka na zdjęciu przypomina mi wielką dżdżownicę 🙂

Odpowiedz
Szymon | Znajkraj 15 maja, 2015 - 13:30

Oglądam z przyjemnością i przypominam sobie od razu, że właśnie do Grazu mieliśmy dotrzeć na rowerach, podczas naszej alpejskiej wyprawy. Bardzo mi zależało z powodu obecności miasta na liście UNESCO. Niestety, pary zabrakło i skończyliśmy w Villach, a Graz obejrzeliśmy następnego dnia z okien pociągu 🙂

Most na Murze – świetny. Chyba nie tylko mi skojarzy się od razu z Tbilisi? 🙂

Odpowiedz
Artur 16 maja, 2015 - 08:23

Jak dla mnie Austria jest idealnym krajem dla turystów, szczególnie tych którzy lubią aktywnie spędzać czas. W Graz byliśmy kiedyś przejazdem, ale widzę że warto spędzić tam więcej czasu.

Odpowiedz
kami 17 maja, 2015 - 10:12

Graz to chyba najbardziej niedocenione austriackie miasto! Byłam 3 razy i za każdym razem mnie coraz bardziej zachwycało! a dzięki Wam przypomniało mi się jak tam cudownie jest 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz