Home Austria Jak to jest mieć pod stopami 200 metrów przepaści? czyli Malta Hochalmstrasse

Jak to jest mieć pod stopami 200 metrów przepaści? czyli Malta Hochalmstrasse

by Joanna

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że najwyższa zapora wodna w całej Austrii znajduje się na wysokości 1933 m. n.p.m. Ma 200 m. wysokości, 626 m. długości i może pomieścić 200 milionów metrów sześciennych wody. Prowadzi do niej 14,4 km bardzo malowniczej trasy z licznymi wodospadami i wykutymi w skale tunelami. Oczywiście nie mogliśmy jej pominąć, dlatego kolejnego dnia wczesnym rankiem wyjeżdżamy z Graz i udajemy się wprost do miejscowości Malta.

malta4

Wjazd na trasę widokową kosztuje na dzień dzisiejszy 18 euro za samochód. Z uwagi na uwarunkowania terenu, droga otwarta jest mniej więcej od połowy maja do połowy października.  Na początku witają nas wodospady.

malta1

matla2

Nieco później zaczynają się doskonałe widoki.

malta3

Dojechaliśmy do zapory. Teraz czas na obowiązkowy spacer.

malta6

malta7

malta11

Oczywiście nie mogłam sobie odmówić wejścia na platformę widokową, gdzie pod stopami jest 200 metrów w dół i odczuwa się podmuchy wiatru. A także przez kraty i miejscami przeźroczyste stopnie można spoglądać (jak się ktoś nie boi) na dół 🙂

malta8

A tak wygląda platforma widokowa z boku. Prawda, że robi wrażenie?

malta10

Szkoda tylko, że poziom wody nie był wysoki, ale za to przynajmniej widać, ile wody może się tam jeszcze zmieścić. Wyjazd godny polecenie ze względu na widoki oraz fakt, że trasa nie jest zbyt znana wśród turytów (np. w porównaniu do Mooserboden, o którym innym razem opowiemy).

malta9

malta5

Następnie udajemy się w stronę Obervellach i dalej do miasteczka Mallnitz, gdzie musimy zdążyć na pociąg (odjeżdża raz na godzinę), który wraz z samochodem przewiezie nas tunelem do Bad Gastein. Koszt: 17 euro za samochód. Przejazd trawa ok. 11 minut i ogromnie skraca podróż na północ w stronę Zell am See. Musimy przyznać, że podróż austriackim pociągiem to czysta przyjemność. Brak hałasów, pociąg bardzo dobrze wyciszony, a przede wszystkim wszędzie czysto i schludnie (nie tak jak w naszym kochanym PKP).

malta13


Jeśli szukasz innych atrakcji w Austrii to zapraszam do przeglądnięcia pozostałych miejsc, które odwiedziliśmy w tym kraju i uważamy, że warto je zobaczyć.


 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

6 komentarzy

balkanyrudej 27 marca, 2015 - 09:39

Niewątpliwie jestem zachwycona widokami. Austria jest pięknym krajem, do którego wciąż mam niesłabnący sentyment, ale prawda jest taka, że po górach nie za wiele tam chadzałam, więc mam tam po co wracać. Dzięki za tę inspirację 🙂

Odpowiedz
Karol Werner 27 marca, 2015 - 10:46

wspomnienia wracają z mojej rowerowej Austrii!!! 🙂

Odpowiedz
Made in China 27 marca, 2015 - 12:04

Nie jestem fanem zakłucania naturalnego widoku, ale skoro tama i tak już stoi to czemu nie taki taras widokowy, w Chinach kilka takich pomontowali, ale jeszcze nie miałem okazji sprawdzić jak wrażenia.
Brakujtylko zdjęcia z widokiem w dół;)
pzdr

Odpowiedz
Paweł 29 marca, 2015 - 10:38

Ta wioska z wodospadem, cudo! Niby spokojnie a tu wodospad uderzający z góry z ogromną siłą, mógłbym tam mieszkać 😀

Odpowiedz
Kirdan 31 marca, 2015 - 15:34

Całkiem fajnie to wygląda, ale Europę zostawiam sobie na emeryturę. 😉

Odpowiedz
Dawid 27 grudnia, 2018 - 13:55

Przepiękne miejsce 😉

Odpowiedz

Zostaw komentarz