Home Miejsca Zabytki UNESCO w Tarnowskich Górach

Zabytki UNESCO w Tarnowskich Górach

by Joanna

W Tarnowskich Górach jest sporo atrakcji które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Sprawdźmy najciekawsze z nich.

W 2017 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO zostały wpisane “Kopalnie rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach” –  pod  tą nazwą skrywa się m.in sztolnia, kopalnia, hałda, krajobraz pogórniczy itd. Potwierdza to wyjątkowość tego miejsca. Część z tych obiektów mieliśmy okazję ostatnio zobaczyć i właśnie w tym artykule Wam o tym opowiemy.

Zabytki UNESCO w Tarnowskich Górach

Zabytkowa Kopalnia Srebra

Zabytkowa Kopalnia Srebra położna jest w Tarnowskich Górach przy ulicy Szczęść Boże 81. Zwiedzanie zaczynamy od prezentacji krótkiego filmu i odwiedzenia części multimedialnej kopalni (dzieci bardzo lubią wszelkie multimedialne prezentacje). 

Następnie udajemy się po ziemię. Wyjątkowo nie zjeżdżamy windą, ale schodzimy krętymi schodami 40 metrów w dół.  W czasie zwiedzania przejdziemy m.in. przez Szyb Anioł, a potem jeszcze przez Szyb Żmija i Szyb Szczęść Boże. Wszystkie te trzy szyby tworzą trasę o kształcie trójkąta. Dwa jego boki pokonujemy pieszo, a trzeci bok to jedna z największych atrakcji kopalni czyli podziemny spływ łodziami o długości 270 metrów. Cała trasa pod ziemią ma 1740 metrów. Łodzie pływają między przystaniami, które umieszczone zostały w pobliżu Szybów: Żmija i Szczęść Boże. 

W kopalnia panuje stała temperatura w wysokości 10 stopni i duża wilgotność. Wędrując wąskimi i ciemnymi korytarzami możemy sobie wyobrazić jak wyglądała kiedyś praca górników w tym miejscu. 

W Komorze Zawałowej podtrzymywanej przed zawaleniem specjalnymi podporami oglądamy m.in. dobrze zachowane narzędzia górnicze. Jest to też jedyne miejsce w kopalni gdzie na podstawie specjalnej zgody cała nasza grupa dostaje możliwość wyjścia na chwilę poza wyznaczony szlak zwiedzania. Nasz przewodnik co chwilę sprawdza czujnikami tlenu czy w głębi komory nie jest go zbyt mało. Jest to dla nas niesamowita przygoda (normalnie niedostępna dla zwiedzających). 

W 2004 roku podziemia kopalni jak i sztolni zostały uznane za pomnik historii. Znajdują się także na Szlaku Zabytków Techniki.

Skansen Maszyn Parowych

Po wyjściu z kopalni udajemy się do Skansenu Maszyn Parowych. Otwarto go w 1976 roku. Czekają tam na nas eksponaty prezentujące historię górnictwa (maszyny, lokomotywy parowe – najstarszy eksponat pochodzi z 1883 roku). Dodatkowo jest krótka przejażdżka małą kolejką skansenową. Wszystkie eksponaty znalazły się tam dzięki staraniom Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Hałda Popłuczkowa

Wysoka na 17 metrów Hałda Popłuczkowa powstała z odpadów dolomitowych powstałych w czasie największego wydobycia rud ołowiu, srebra i cynku z dawnej Kopalni Fryderyk (której fragmenty wyrobisk można obecnie oglądać m.in. w Zabytkowej Kopalni Srebra). Od 2006 roku jest objęta ochroną jako część Parku Kulturowego „Hałda Popłuczkowa” a od 2017 została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco tak jak pozostałe 27 obiektów (widnieją one razem pod wspólną nazwą “Kopalnie rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach”). Hałda ma intensywny pomarańczowy kolor, który zawdzięcza skale dolomitowej z domieszką rudy żelaza. Znajduje się około 2,5 kilometra od Zabytkowej Kopalni Srebra

Sztolnia Czarnego Pstrąga

Sztolnia znajduje się przy ulicy Repeckiej (około 4,5 kilometra od kopalni). Odległość od parkingu Szybu Sylwester (wejście do sztolni) wynosi ok 700 metrów. To właśnie tutaj znajduje się najdłuższa na świecie podziemna trasa łodziami która prowadzi fragmentem XIX-wiecznej Sztolni Głębokiej Fryderyk. Z Szybu Fryderyk do Szybu Ewa pokonuje się przy niewielkim oświetleniu 600 metrowy odcinek. Sztolnia jest tak wąska, że łódź ledwo się tam mieści, co nie zmienia faktu że jest to jedna z lepszych atrakcji w regionie. 

Sztolnię można pokonać także za pomocą ultralekkich i niezwykle wytrzymałych jednoosobowych pontonów zwanych pacraftami. Podziemny rafting dostępny jest jednak tylko dla osób dorosłych (ku ogólnemu rozczarowaniu naszych dzieci). Trasa to 1200 metrów czyli dokładnie taka jak łodziami ale pontonem płynie się z Szybu Sylwester do Szybu Ewa i z powrotem. Jest to niesamowita przygoda.

Floating – to najnowsza oferta w Sztolni Czarnego Pstrąga, która w ciągu najbliższych kilku miesięcy będzie udostępniona dla turystów. To właśnie w październiku 2022 roku mieliśmy okazję uczestniczyć w pierwszych próbach tej nowej atrakcji turystycznej. 

Floating polega na relaksacyjnym przepłynięciu sztolni w łódce w pozycji leżącej. Do łodzi montowana jest deska,a na nią dostajesz karimatę. Możesz na niej leżeć lub siedzieć. Łódka bez żadnej pomocy spokojnie płynie w stronę Szybu Ewa. Nie trzeba się odpychać, bo w sztolni stale płynie woda więc łódka sama niesie nas z prądem. Floating trwa niecałą godzinę i jest to czas odpoczynku, relaksu, odstresowania, samotności, odcięcia od zewnętrznych bodźców itd. Każdy czasem potrzebuje odreagować różne sprawy i można to zrobić właśnie w ten sposób (pomysł powstał w czasie pandemii i taki spływ łodzią był sposobem na odreagowanie stresu w ciężkiej pracy). Będzie to na pewno kolejna świetna ciekawostka w ofercie sztolni – drugiej takiej nie ma w Polsce.

Tarnowskie Góry odwiedziliśmy za zaproszenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Wszystkie szczegóły odnoście Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga znajdziecie na ich stronie www: kopalniasrebra.pl

Booking.com

ZOBACZ RÓWNIEŻ

8 komentarzy

antekwpodrozy.pl 21 listopada, 2022 - 11:25

Piękne miejsca, część z nich znam 🙂

Odpowiedz
Anna 21 listopada, 2022 - 12:06

Kopalnie to jedne z miejsc, które lubimy odwiedzać,a w tych jeszcze nie byliśmy.

Odpowiedz
Miłosz 21 listopada, 2022 - 17:31

Byłem i bardzo polecam, świetne miejsce!

Odpowiedz
Karolina z Rudeiczarne.pl 21 listopada, 2022 - 21:24

Strasznie żałuję, że nie udało nam się tym razem tam wpaść. A widzę, że bardzo ciekawe miejsce! 🙂

Odpowiedz
Magda 22 listopada, 2022 - 10:08

Wpisuję na listę miejsc do zobaczenia!

Odpowiedz
Łukasz 22 listopada, 2022 - 17:12

Nie wiedziałem, że w Tarnowskich Górach są obiekty z listy UNESCO. Będzie trzeba nadrobić.

Odpowiedz
Grzegorz z Podróże bez ości 27 listopada, 2022 - 21:37

Sporo mi jeszcze zostało do zobaczenia w Tarnowskich Górach 🙂

Odpowiedz
Tuitam.pl 20 sierpnia, 2023 - 09:58

Wpis, który po raz kolejny zapiera dech w piersiach i daje konkretne informacje!

Odpowiedz

Zostaw komentarz