Home Miejsca Nysa – miasto pełne historii

Nysa – miasto pełne historii

by Joanna
Nysa

Nysa – co warto zobaczyć w mieście tętniącym życiem od czasów średniowiecza.

Nysa to jedno z najstarszych śląskich miast, obecnie trzecie co do wielkości miasto w województwie opolskim Było stolicą biskupiego księstwa nyskiego a jednocześnie nazywane „śląskim Rzymem”. Według legendy powstała w czasach Bolesława Krzywoustego. Na przestrzeni lat Nysa wielokrotnie zmieniała swoich właścicieli, a także była świadkiem licznych wydarzeń historycznych. Król Prus Fryderyk II docenił jej strategiczne położenie i nakazał wybudowanie twierdzy.

Twierdza Nysa spełniała świetnie swoje zadanie stając się jedną z najlepszych fortec w Europie – mogły to potwierdzić w 1807 roku wojska napoleońskie, które przez 114 dni oblegały miasto. Niestety w czasie II wojny światowej Nysa zostaje w znacznej części zniszczona. W latach 50 XX wieku rozebrane zostało to co ocalało w zabytkowym centrum miasta, a odzyskane w ten sposób cegły miały posłużyć do odbudowy zniszczonej Warszawy. Obecnie Twierdza Nysa jest jednym z lepiej zachowanych systemów fortyfikacji na Śląsku obok Twierdzy Kłodzkiej i Srebrnej Góry.

Nysa – co zobaczyć:

  • Bastion Św. Jadwigi – to jeden z 10 bastionów które powstały w Nysie. Wybudowano go w 1643r. a późniejszych latach był przebudowywany. W czasie oblężenia wojsk napoleońskich pełnił funkcję laboratorium w którym przygotowywano amunicję. W 1870 w kazamatach trzymani byli francuscy jeńcy wojenni (od maja do września 1916 roku przebywał tam generał Charles de Gaulle). Obecnie w bastionie swoją siedzibę ma miejska informacja turystyczna, a obok głównego wejścia znajdziecie płytę upamiętniającą pobyt w Nysie słynnych francuskich jeńców wojennych (Charles’a de Gaull’a i Markiza de Lafayette’a).
  • Bazylika Mniejsza pod wezwaniem św. Jakuba i św. Agnieszki – najważniejsza i jednocześnie największa świątynia w Nysie, a przy okazji jedna z najpotężniejszych gotyckich świątyń w Polsce. Dach bazyliki zaliczany jest do najbardziej stromych w Europie. W środku znajdziecie m.in. 12 olbrzymich kolumn po każdej stronie nawy głównej, oryginalny żyrandol na świece Tinzmanna z 1598 roku a także cenne obrazy malarstwa Dürera i Willmanna. Bazylikę odwiedzał król polski Władysław IV Waza.
  • Obok bazyliki stoi nigdy niedokończona 45-metrowa wieża, która w zamyśle twórców miała mieć 100 wysokości i pełnić funkcję dzwonnicy. Została spalona w czasie działań wojennych, a obecnie w jej wnętrzu znajduje się Skarbiec św. Jakuba. Jest to wyjątkowa ekspozycja złotnictwa nyskiego zaprezentowana na trzech piętrach przeszklonej galerii. W XIX wieku w Nysie jako śląskim centrum sztuki złotniczej pracowało około 180 złotników. Tworzyli swoje wyroby m.in. dla biskupów wrocławskich czy duchowieństwa.
  • Rynek i okolice. W czasach średniowiecza rynek w Nysie był trzecim co do wielkości rynkiem na Śląsku o kształcie zbliżonym do wydłużonej ćwiartki koła. Na rynku znajdował się m.in. ratusz i sukiennice. W czasie wojny został znacznie zniszczony, a po wojnie reszta zachowanych budynków została wyburzona (w związku z wywozem cegieł do Warszawy). W dzisiejszych czasach na rynku obok współczesnych budynków znajdziemy fragmenty historycznej zabudowy. Z nowej wieży ratuszowej o wysokości 78 metrów można podziwiać panoramę miasta i okolic – m.in. Bazylikę z Dzwonnicą, Wieżę Wrocławską, Kościół św. Piotra i Pawła, Wieżę Ziębicką itd.
  • Pałac Biskupi – barokowy obiekt nad którym prace trwały ponad 100 lat. W przeszłości pełnił funkcję rezydencji biskupów wrocławskich, obecnie w jego wnętrzach mieści się Muzeum Powiatowe w Nysie. Muzeum posiada bogatą kolekcję zbiorów, prezentuje również wystawy czasowe nie tylko z Polski. Godzina na zwiedzanie muzeum to zdecydowanie za mało czasu.

To nie są wszystkie ciekawe miejsca, które w swojej ofercie posiada Nysa. Zagłębiać się w nyską historię można przez wiele godzin. Słyszeliście np. o Szlaku Czarownic? Ma długość 233 kilometrów z czego 95 po polskiej stronie i 138 po czeskiej stronie. Związany jest z ponurymi tajemnicami XVII wiecznego Księstwa Nyskiego, gdy procesy kobiet oskarżonych o czary były na porządku dziennym. Te i wiele innych ciekawostek znajdziecie w województwie opolskim.

*Artykuł powstał przy współpracy z Opolską Regionalną Organizacją Turystyczną (OROT) w ramach projektu „Dziedzictwo Kulturowe i Przyrodnicze Dla Rozwoju Pogranicza Polsko Czeskiego ‘Wspólne dziedzictwo” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska

Więcej o atrakcjach województwa opolskiego przeczytacie na blogach naszych znajomych:
– http://kasai.eu/category/podroze/polska/opolskie/
– http://www.podrozehani.pl/category/polska/opolskie

ZOBACZ RÓWNIEŻ

2 komentarze

andrzej 11 grudnia, 2020 - 22:26

Byłem w Nysie nie raz. Tam uczyła się córka weterynarii. Samo miasto mnie nie zachwyciło jest dużo miejsc zapuszczonych a dla jednej katedry i zabytkowej studni to nie warto się fatygować. Szkoda benzyny.

Odpowiedz
Joanna 12 grudnia, 2020 - 21:15

Zależy co kto lubi 😉

Odpowiedz

Zostaw komentarz