Home Miejsca Majówka na szlaku

Majówka na szlaku

by Joanna

Majówka na szlaku czyli nasz kolejny spacer po beskidzkich ścieżkach. Chcecie wiedzieć gdzie tym razem nas poniosło? Zapraszamy do czytania.

boracza8

W Beskidzie Żywieckim jest wiele pięknych szlaków o różnorodnej długości, trudności, czasochłonności itd. My nie przepadamy za chodzeniem tą samą trasą tam i z powrotem, chyba że nie ma innej możliwości, ale jak jest to staramy się zrobić jakieś „kółeczko” czyli wyjść jednym szlakiem, a wrócić innym w to samo miejsce. Ponieważ nasza poprzednia wyprawa w góry zaczynała się w Żabnicy na Skałce, skąd poszliśmy na Słowiankę, to tym razem dla odmiany z tego samego miejsca udaliśmy się w drugą stronę – czarnym szlakiem w kierunku Hali Boraczej.

boracza1

boracza2

boracza3

Szlak na Halę Boraczą zaczyna się drogą asfaltową, którą można wyjechać samochodem bardzo wysoko na halę. Znajduje się tam sporo pensjonatów i ośrodków wypoczynkowych (agroturystyka). Na Hali Boraczej swoją bacówkę ma Baca Gruszka, który właśnie tam wypasa owce, a z ich mleka wytwarza sery. Baca Adam Gruszka jest jednym z pierwszych, którzy otrzymali unijny certyfikat potwierdzający prawo wyrobu oscypka, redykołki i bryndzy, a jego produkty są jednymi z lepszych na Żywiecczyźnie.

boracza4

boracza5

boracza12

boracza9

boracza6

Schronisko PTTK na Hali Boraczej znane jest w okolicy z pysznych jagodzianek czyli bułeczek drożdżowych z jagodami. Większość ludzi ustawiających się w kolejce do kasy stała właśnie po te wypieki, których zapas dość szybko się rozchodził.

boracza7

Po obowiązkowym odpoczynku ruszamy dalej, a przed nami rysuje się widoczna z daleka ścieżka w kierunku Hali Lipowskiej. Po drodze podziwiamy panoramę otaczających nas wzniesień i bez problemów znajdujemy m.in Płone, gdzie spacerowaliśmy poprzednim razem.

boracza10

boracza11

W końcu okolica zaczyna wydawać się znajoma, bo docieramy na Halę Lipowską. Byliśmy w tamtych rejonach jesienią zeszłego roku i wtedy naszym głównym celem była Rysianka. Okolice Lipowskiej i Rysianki są bardzo ładne widokowo, do tego stopnia że w oddali widać nawet ośnieżone Tatry.

boracza13

boracza14

boracza15

Mijamy Schronisko na Hali Lipowskiej, gdzie zatrzymuje się większość turystów. A my idziemy dalej, bo po 15 minutach marszu jest następne schronisko, które akurat nam bardziej odpowiada. Czemu? Ciężko powiedzieć.

boracza16

boracza17

Ostatni tego dnia dłuższy przystanek robimy właśnie na Rysiance, a potem czeka nas już tylko zejście w dół do Żabnicy, gdzie po drodze mijamy „Opaniówkę” – czyli wiejski domu, który należał do Wojciecha Opanii (architekta, wykładowcy Politechniki Śląskiej i z zamiłowania rzeźbiarza), w którym oglądać można rzeźby z drewna wykonane podczas corocznych plenerów rzeźbiarskich.

boracza18

boracza19

boracza20

boracza21

Wskazówki:

  • Żabnica Skałka – Hala Boracza -> czarny szlak – 1 h pieszo
  • Hala Boracza – Hala Lipowska -> zielony szlak – 1:45 h pieszo
  • Hala Lipowska – Hala Rysianka -> zielony szlak – 15 min pieszo
  • Hala Rysianka – Żabnica Skałka -> zielony szlak – 2h pieszo (1:30 do Żabnica PKS i potem 30 min do Żabnica Skałka)

Taka niewielka odległość między schroniskami na Lipowskiej i Rysiance jest raczej dość rzadko spotykana w polskich górach. Znacie dwa inne duże schroniska położone tak blisko siebie? (oprócz schronisk w Karkonoszach: Samotnia i Strzecha Akademicka)

Zobacz nasze pozostałe wycieczki w Beskidzie Żywieckim albo w Śląskim. Trochę już tego się uzbierało. Na pewno coś Ci się jeszcze spodoba.


Jeżeli podoba Ci się to co piszemy i chciałbyś być na bieżąco, to polub nasz profil na Facebooku – places2visit.pl. To bardzo miło wiedzieć, że nas czytasz, co motywuje do działania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

3 komentarze

Gadulec 8 maja, 2016 - 16:56

Majówka w górach zawsze na plus! 🙂 Widzę, że jeszcze trochę śniegu tam leży. Trochę ciężko mi to sobie wyobrazić, bo parę godzin temu wróciłam ze słonecznych Włoch!

Odpowiedz
Natalia | Zapiski ze świata 8 maja, 2016 - 20:02

Jeden z moich ulubionych, a z pewnością najczęściej wybieranych szlaków! Ale po oscypki jeżdżę do Rycerki 🙂

Odpowiedz
Dominika 8 maja, 2016 - 23:55

Beskid Śląski i Żywiecki to moje ulubione pasma górskie! 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz