Home Miejsca Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

by Joanna

Czy warto zobaczyć Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich?

Pamiętacie jak jakiś czas temu opisywaliśmy Wam nasze wyjście na Skalnik – najwyższy szczyt Rudaw Janowickich. Tym razem zabieramy Was w inne miejsce w tej okolicy. Pewnie przynajmniej część z Was o nim słyszała – są to słynne Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich, a dokładnie w pobliżu miasteczka Wieściszowice na Dolnym Śląsku.

Kolorowe Jeziorka powstały na terenie wyrobisk dawnych niemieckich kopalni pirytu. Piryt był przerabiany na kwas siarkowy potrzebny do produkcji prochu strzelniczego (kopalnie działały w latach 1785–1925). Po zamknięciu kopalń woda zalała te tereny tworząc niesamowite miejsce. Specyficzny kolor wody w jeziorach ma związek z składem chemicznym ścian i dna wyrobisk.

Są cztery jeziorka i każde z nich ma swoją nazwę:

  • Purpurowe Jeziorko powstało na terenie najstarszej kopalni Hoffnung, jest największe i najpopularniejsze, liczne związki miedzi i żelaza znajdujące się na się w ścianach i na dnie spowodowały zabarwienie wody na kolor purpurowo-ceglany
  • Błękitne Jeziorka to teren kopalni Neues Glück, jest mniejsze niż purpurowe i położone wyżej, jego szmaragdowy kolor tworzą występujące tam związki miedzi
  • Zielone Jeziorko to teren kopalni Gustav Grube, położone jest najwyżej, pojawia się rzadko i głównie po dużych opadach deszczu, po czym wysycha
  • Żółte Jeziorko jest najmniejsze i najmłodsze, 20 lat temu nie było w nim jeszcze wody, pojawia się po dużych opadach deszczu – w tym miejscu gromadząca się woda przybiera odcień żółty

Między jeziorkami prowadzi ścieżka dydaktyczna, którą można również dojść na szczyt Wielkiej Kopy szlakiem zielonym. Ścieżka dydaktyczna ma około 3 kilometrów i jej przejście zajmuje średnio 2 godziny, z różnicą wzniesień 200 metrów.

Dojazd do jeziorek jest bardzo prosty, a na miejscu znajdziecie 5 parkingów i parkingowych, którzy starają się tam zmieścić jak najwięcej samochodów. Ostatni parking położony jest przy najniższym jeziorku. Parking jest płatny (opłata za samochód osobowy to 10 zł bez względu na ilość czasu), natomiast wejście na teren Rudawskiego Parku Krajobrazowego (gdzie położone są jeziorka) jest bezpłatne.

W roku 2011 Kolorowe Jeziorka zajęły III miejsce w plebiscycie miesięcznika National Geographic Traveler  – „7 nowych cudów Polski”. Obok jeziorek znajdziecie miejsca przeznaczone na pole namiotowe i campingowe, w pobliżu można wypożyczyć rowery lub sprzęt od nordic walking. Obok Purpurowego Jeziora dostępne są punkty gastronomiczne.

Kolorowe Jeziorka są bardzo popularne wśród turytów nie tylko z Polski. Dlatego w sezonie turystycznym nie oczekujcie, że będziecie tam sami. Mimo to zdecydowanie polecamy odwiedzić to niesamowite miejsce. Warto. Miejsce to podobnie jak wcześniej Skalnik zwiedzaliśmy z naszymi znajomymi z bloga Kasai.eu.

Booking.com

ZOBACZ RÓWNIEŻ

5 komentarzy

Hania, hiha.pl 15 kwietnia, 2020 - 23:40

To jest fantastyczna inspiracja, na pewno się tam zjawię, dzięki :)! Uwielbiam takie kolorowe, geologiczno-mineralne cuda, już się od początku wiosny (haha) wybieram do kolorowych jeziorek koło Bibieli, które mam dość blisko, a dowiedziałam się o nich parę miesięcy temu!

Odpowiedz
Mikołaj i Renia 16 kwietnia, 2020 - 07:56

Świetne miejsce. Gdy będziemy w tych okolicach, to koniecznie musimy tam zajrzeć. Fajnie, że można w okolicy rozbić namiot. Chcemy w tym roku (o ile sytuacja pozwoli), pospędzać trochę czasu w bliższym kontakcie z naturą.

Odpowiedz
antekwpodrozy.pl 17 kwietnia, 2020 - 09:24

Miałem w planach na połowę maja. Zobaczymy, czy da się już wtedy podróżować po Polsce 🙂

Odpowiedz
Patryk Zieliński 17 kwietnia, 2020 - 10:44

Wygląda to bardzo ciekawie! Jak widać jeszcze wiele miejsc przede mną do odkrycia 🙂

Odpowiedz
Łukasz 19 kwietnia, 2020 - 19:00

Kolorowe jeziorka zawsze nam się podobały… mają coś w sobie… warto przyjechać poza weekendem to wtedy nie będzie ludzi

Odpowiedz

Zostaw komentarz