Home Miejsca Blogowe Morsy 2023 – edycja 4

Blogowe Morsy 2023 – edycja 4

by Joanna

Krótka historia o tym dlaczego nasza pierwsza wizyta na Mazurach odbyła się w lutym.

Blogowe Morsy to odbywające się od kilku lat zimowe spotkanie blogerów na Mazurach organizowane przez Szalone Walizki i Warmińsko-Mazurską Regionalną Organizację Turystyczną podczas których organizowane jest wejście do zimnego mazurskiego jeziora. Pierwsza edycja Blogowych Morsów była kameralna i miała miejsce w 2020 roku w Olsztynie. Każda następna odbywała się w innym miejscu i gromadziła kolejnych fanów zimnej wody.

Tegoroczna edycja odbywała się w połowie lutego w niewielkim miasteczku Ryn, wciśniętym pomiędzy niewielkie Jezioro Ołów, a zdecydowanie większe Jezioro Ryńskie (na trasie z Mrągowa do Giżycka).

W tym roku wszystkich uczestników gościł Hotel Zamek Ryn. Budowę tego krzyżackiego zamku rozpoczęto w XIV wieku. Był siedzibą m.in. komturów, wójtów krzyżackich, starostów księcia pruskiego, było w nim więzienie, dom kultury, siedzibę miał tu urząd miasta. Początkiem lat 90 XX wieku zamek przeszedł w ręce prywatne, a właściciel zrobił w nim hotel. Obecnie oprócz funkcji hotelowej zamek można nadal zwiedzać z przewodnikiem, skorzystać z oferty spa czy saunarium.

Hotel położony jest na niewielkim wzgórzu pomiędzy wspomnianymi wcześniej jeziorami. Nasz pokój znajdował się w Skrzydle Komturskim i z jego okna było widać Jezioro Ryńskie. Zamek ma swój niepowtarzalny klimat zamku i świetnie urządzone wnętrza. 

Blogowe Morsy 2023 – co robiliśmy?

  • jak sama nazwa wskazuje – morsowaliśmy w Jeziorze Ołów – oczywiście kto chciał to mógł wejść do jeziora, brakowało nam trochę śniegu (spadł dwa dni później)
    Była podstawiona mobilna balia i sauna oraz koksowniki w których piekliśmy kiełbaski i smocze ogony (ciasto drożdżowe pieczone na patyku z dżemem)
  • braliśmy udział w średniowiecznej uczcie (w strojach z epoki) z komturem, był także pokaz walk i nauka tańców
  • zwiedzanie zamku z przewodnikiem
  • saunowanie z saunamistrzem, 
  • spacerowaliśmy nad Jeziorem Ryńskim
  • integrowaliśmy się z całą fantastyczną ekipą

W niedzielę w drodze powrotnej odwiedziliśmy multimedialne Nowe Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Muzeum zostało otwarte we wrześniu 2022 roku i bardzo polecamy zwiedzić go z przewodnikiem. Zajmie Wam to 3 godziny ale dowiecie się mnóstwo ciekawych rzeczy.  Aktualny cennik biletów znajdziecie tutaj.
Bilet normalny kosztuje 25zł,  a z przewodnikiem 28zł. 

Następnie poszliśmy na pole bitwy, gdzie oprócz pomnika obejrzeliśmy Ruiny Kaplicy Pobitewnej.

To był świetny weekend i pewnie jeszcze nie raz wybierzemy się na Mazury. 🙂

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Zostaw komentarz