Berlin – co zobaczyć. Najciekawsze atrakcje niemieckiej stolicy. Informacje praktyczne, noclegi.
Berlin – stolica Niemiec jest świetnym miastem na weekendowy citybreak i nie tylko. Miasto to ma mnóstwo atrakcji i może się okazać, że typowy weekend (sobota i niedziela) to będzie za mało czasu. My odwiedziliśmy Berlin w trakcie tegorocznej Wielkanocy.
Berlin - informacje praktyczne
Jak się dostać do Berlina
Do Berlina możesz polecieć samolotem. Port lotniczy Berlin Brandenburd znajduje się około 25 kilometrów od centrum stolicy
Bez problemu dostaniesz się tam autobusem (np. Flixbusem)
My jednak wybraliśmy trzecią opcję czyli dojazd samochodem. Zdecydowanie ułatwiło nam to dojazd do atrakcji znajdujących się poza centrum miasta. Trasa Katowice – Berlin to około 530 kilometrów i w zależności od korków na autostradach i liczby przystanków po drodze może zająć około 6 godzin.
Waluta
W Niemczech od 1 stycznia 2002 obowiązuje Euro (€). Wcześniej była to Marka Niemiecka.
Autostrady
Autostrady w Niemczech są bezpłatne dla samochodów osobowych do 3,5 tony. Wyjątek stanowią dwa tunele: Warnowquerung i Herrentunnel – za przejazd którymi trzeba uiścić opłatę. Natomiast kierowcy samochodów ciężarowych powinni bardziej zainteresować się tym tematem.
Strefa niskiej emisji - Berlin
Strefa Umweltzone w Berlinie została wprowadzona w styczniu 2008 i od tego czasu wjazd do niej możliwy jest jedynie z Plakietką ekologiczną Umweltzone. Wjazd do miasta bez wymaganej zielonej naklejki z numerem rejestracyjnym i naklejonej na przednią szybę w odpowiednim miejscu skutkuje karą grzywny w wysokości (aktualnie) 80 euro. Raz wydana naklejka obowiązuje już na zawsze.
Nocleg w Berlinie
Berlin i okolice zwiedzaliśmy na zaproszenie A&O Hostels. Jest to największa w Europie prywatna sieci hosteli mająca aktualnie około 40 obiektów w 9 krajach. Głównie w Niemczech i Austrii, a także w Holandii oraz w Warszawie, Pradze, Budapeszcie, Kopenhadze, Wenecji i Edynburgu. To właśnie rok temu w Wielkanoc spaliśmy w A&O Hostels w Budapeszcie i zwiedzaliśmy Węgry i okolice, a dwa lata temu w Rotterdamie (zwiedzaliśmy wtedy Holandię oraz Belgię).
W Niemczech sieć A&O Hostels posiada mnóstwo hosteli. W samym Berlinie posiada cztery obiekty w różnych lokalizacjach. Są to: A&O Berlin Hauptbahnhof, A&O Berlin Mitte, A&O Berlin Friedrichshain i A&O Berlin Kolumbus. My mieliśmy okazję poznać bliżej A&O Berlin Mitte, który znajduje się w dzielnicy o tej samej nazwie – Berlin Mitte, przy ulicy Köpenicker Str. 127-129. Jednocześnie jest największym obiektem A&O w Berlinie .Wyróżnia się nowym wystrojem z eleganckim holem i dużym tarasem. Obiekt oferuje własny parking dla gości, jednak liczba miejsc parkingowych jest ograniczona. Śniadanie serwowane jest w formie szwedzkiego stołu. Darmowe wi-fi jest dostępne w całym obiekcie i działa bez zarzutu. Recepcja oraz bar z przekąsami są dostępne dla gości przez 24 godziny na dobę. Choć położony jest 2 kilometry od centrum to do najbliższej atrakcji jaką jest np. East Side Gallery mamy tylko 15 minut pieszo.
Transport po mieście
Transport miejski w Berlinie jest dobrze rozwinięty. Umożliwia poruszanie się metrem, koleją miejską, autobusami, tramwajami, a nawet promami – wszystko w ramach jednego biletu. Mapę całej komunikacji znajdziecie na tej stronie.
Metro – Berlin posiada dziewięć linii metra. Oznaczone są od U1 do U9 (dawna linia U55 po rozbudowie została włączona do linii U5). Łączna długość sieci U-Bahn to ponad 150 km, z około 175 stacjami.
S-Bahn czyli szybka kolej miejska. Razem z metrem tworzy podstawę berlińskiego transportu publicznego. Obsługuje zarówno centrum miasta, jak i odległe dzielnice oraz przedmieścia, a nawet sąsiednie miejscowości, takie jak np. Poczdam. Dojedziesz nią również na lotnisko.
Autobusy i tramwaje – są częścią rozbudowanej sieć transportu publicznego, która doskonale uzupełnia metro (U-Bahn) i kolej miejską (S-Bahn).
Promy BVG – to publiczne promy pasażerskie obsługiwane przez berlińskie przedsiębiorstwo transportu BVG podobnie jak metro, tramwaje i autobusy. Jest to ciekawy sposób na poznanie Berlina z wody, szczególnie latem. Oznaczone są literą F kursują na wybranych trasach wodnych.
Transport jest obsługiwany przez BVG – berlińskie przedsiębiorstwo komunikacji miejskiej. Obowiązuje tam zintegrowany system biletów komunikacji miejskiej dla U-Bahn, S-Bahn, autobusów, tramwajów oraz promów BVG. Wszystkie te środki transportu działają w ramach jednej taryfy – VBB (Verkehrsverbund Berlin-Brandenburg).
Berlin jest podzielony na 3 strefy: – Strefa A – centrum miasta (do granic S-Bahn-Ring) – Strefa B – pozostała część Berlina – Strefa C – okolice Berlina, m.in. Poczdam i lotnisko BER Najczęściej wybierane strefy to: AB – dla turystów poruszających się po mieście, lub ABC – jeśli chcesz jechać do lotniska BER, Poczdamu lub dalszych miejsc. Można kupić bilety jednorazowe, bilety czasowe lub inne dostosowane do potrzeb mieszkańców i turystów. Tym razem nie korzystaliśmy z komunikacji miejskiej. Nocleg mieliśmy w centrum więc do wszystkich atrakcji w centrum można było dojść pieszo. Atrakcje położone poza centrum (np. Poczdam, Tropical Island, Muzeum Berlin-Karlshorst czy Muzeum Wojskowo-Historyczne Bundeswehry odwiedzaliśmy samochodem bo tak nam było wygodniej. Tym bardziej że w dni świąteczne w mieście można było parkować za darmo, a znalezienie darmowych parkingów poza centrum miasta nie stanowiło dla nas problemu.
Berlin na weekend - co zobaczyć
Muzeum Egipskie
Jest to jedno z najważniejszych muzeów sztuki starożytnego Egiptu na świecie. Znajduje się na Wyspie Muzeów (Museumsinsel) w Berlinie i jest częścią Neues Museum (Nowego Muzeum), które po gruntownej renowacji zostało ponownie otwarte w 2009 roku. Znajdziecie tam m.in: – słynne Popiersie królowej Nefretete (uznawane za jedno z największych arcydzieł sztuki starożytnej), – dużą kolekcja papirusów (najstarsze pochodzą sprzed ponad 3 tysięcy lat) – oryginalne sarkofagi ozdobione hieroglifami, maski pogrzebowe i szczątki mumii ludzkich oraz zwierzęcych – mnóstwo rzeźb i posągów – fragmenty świątyń, kamiennych pomników z inskrypcjami i dekoracjami. – Berliński Złoty Kapelusz – jeden z najbardziej zagadkowych i fascynujących zabytków epoki brązu w Europie. Jest to wysoki, stożkowaty przedmiot wykonany z cienkiej blachy złotej, mierzący ok. 75 cm wysoko i ważący zaledwie około 500 gramów. Datowany jest na około 1000–800 rok p.n.e., czyli późną epokę brązu.
Muzeum prezentuje najwybitniejsze dzieła pochodzące z różnych epok starożytnego Egiptu. Zainteresuje nie tylko miłośników historii starożytnej.
Pergamonmuseum. Panorama
Aktualnie Muzeum Pergamońskie jest zamknięte z powodu remontu (i jeszcze będzie przez najbliższe kilka lat). Mimo to został udostępniony dla odwiedzających, w tymczasowych pawilonie wystawowym znajdującym się naprzeciw Muzeum Pergamońskiego, projekt pt „PERGAMON. Arcydzieła starożytnej metropolii i panorama 360° autorstwa Yadegara Asisi”. Znajdziecie tam najważniejsze eksponaty ze zbiorów Kolekcji Starożytności Klasycznych oraz panoramę starożytnego Pergamonu autorstwa artysty i architekta Yadegara Asisi. Panorama przenosi nas do roku 129 n.e. i pokazuje starożytne miasto Pergamon na zachodnim wybrzeżu Azji Mniejszej (w dzisiejszej Turcji), którego pozostałości mieliśmy okazję zobaczyć 15 lat temu.
Niemieckie Muzeum Techniki
Deutsches Technikmuseum to świetne miejsca zarówno dla młodszych jak o starszych. Na 28 500 metrach kwadratowych znajdziecie wystawy poświęcone lotnictwu, żegludze, transportowi kolejowemu i samochodowemu, telekomunikacji, historii komputerów, cukrownictwu, historii mediów, elektroniki, produkcji, przemysłu i wielu innym dziedzinom. Jest to jedno z największych i najciekawszych muzeów tego typu w Europie. Znajduje się w dzielnicy Kreuzberg, na terenie dawnego dworca towarowego Anhalter Bahnhof.
Posiada również interaktywną część – Spectrum- idealną dla dzieci, w której znajduje się ponad 150 eksperymentów pozwalających samodzielnie odkrywać prawa fizyki, dźwięku, światła i ruchu. Spokojnie można tam utknąć na pół dnia albo i więcej 😉
Checkpoint Charlie
Jest to dawne przejście graniczne między Berlinem Wschodnim (NRD) a Berlinem Zachodnim, które przypomina o zimnej wojnie i podzielonym Berlinie. Znajduje się przy ulicy Friedrichstrasse. Został utworzony w 1961 roku przez wojska amerykańskie, tuż po zbudowaniu Muru Berlińskiego. Oryginalny punkt kontrolny został zdemontowany po zjednoczeniu Niemiec. Obecnie znajduje się tam rekonstrukcja budki wartowniczej, a obok znak z napisem „You are leaving the American sector”. W pobliżu działa Muzeum Muru Berlińskiego (Mauermuseum), które dokumentuje historię Muru i spektakularne próby ucieczki z NRD.
Topografia Terroru
Jest to muzeum i miejsce pamięci w Berlinie, zlokalizowane na terenie dawnej siedziby głównych instytucji nazistowskiego terroru. To jedno z najważniejszych miejsc w Niemczech upamiętniających ofiary reżimu nazistowskiego. W czasie III Rzeszy mieściły się tu m.in Gestapo, Dowództwo SS, służba bezpieczeństwa SS (SD) oraz Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy. To stąd wychodziły rozkazy prześladowań i zagłady w kraju i poza nim. Dziś pełni rolę edukacyjną (pomaga zrozumieć mechanizmy terroru państwowego), upamiętniającą – (oddaje hołd ofiarom nazistowskiej przemocy) i ostrzegającą – przypomina o zagrożeniach wynikających z autorytaryzmu i ideologii nienawiści). Wstęp jest bezpłatny. Audioguide dostępny jest w języku polskim.
Katedra Niemiecka w Berlinie
Deutscher Dom – to jeden z trzech monumentalnych budynków na słynnym Gendarmenmarkt – jednym z najpiękniejszych placów w stolicy Niemiec. Mimo nazwy, nie jest to kościół katedralny, lecz historyczny budynek o charakterze reprezentacyjnym, który obecnie pełni funkcje muzealne. Zbudowana została w 1708 roku jako kościół dla niemieckojęzycznych protestantów (kalwinistów), stąd jej nazwa – „Katedra Niemiecka”. Obecnie mieści się tam stała wystawa Niemieckiego Bundestagu pt. „Drogi niemieckiego parlamentaryzmu”. Znajdziecie tam informacje dotyczące historii parlamentaryzmu w Niemczech, rozwoju demokracji i jej zagrożeniach oraz strukturach współczesnego systemu politycznego Niemiec.
Brama Brandenburska
Została zbudowana w latach 1788–1791 na zlecenie króla Prus Fryderyka Wilhelma II. Ma 26 metrów wysokości i jest ozdobiona kolumnami w stylu doryckim. W XISX wieku była symbolem potęgi Prus. Znajduje się przy Pariser Platz, na końcu alei Unter den Linden w centrum Berlina, w pobliżu Reichstagu i Tiergarten. Po upadku Muru Berlińskiego stała się symbolem zjednoczenia Niemiec i końca zimnej wojny.
Pomnik Pomordowanych Żydów Europy
Jest głównym miejscem pamięci ofiar Holocaustu w Niemczech. Składa się z 2711 betonowych bloków-steli ustawionych w równoległych szeregach z niewielkim odchyleniem od pionu. Został odsłonięty 10 maja 2005r
East Side Gallery
Mierząca 1316 metrów długości galeria sztuki na świeżym powietrzu na brzegach Sprewy w Friedrichshain (niedaleko Dworca Wschodniego w Berlinie) jest najdłuższym ciągłym odcinkiem muru berlińskiego, który wciąż istnieje. Zaraz po upadku muru 9 listopada 1989 r. 118 artystów z 21 krajów rozpoczęło malowanie East Side Gallery, a oficjalnie otwarto ją jako galerię na świeżym powietrzu 28 września 1990 r. Niecały rok później nadano jej status chronionego pomnika.
Muzeum Berlin-Karlshorst
Muzeum znajduje się w miejscu o ogromnym znaczeniu historycznym. To tutaj 8 maja 1945 r. skończyła się II Wojna Światowa. W budynku muzeum w dużej sali naczelne dowództwo Wermachtu podpisało w obecności przedstawicieli ZSRR, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji bezwarunkową kapitulację. Historyczna sala zachowała swoją oryginalną postać. Oprócz tego w budynku znajduje się wystawa ukazująca wojnę ze strony niemieckiej i sowieckiej.
Miejsce to ma ogromne znaczenie symboliczne i edukacyjne ponieważ przypomina o milionach ofiar wojny niemiecko-sowieckiej, dokumentuje niewyobrażalne cierpienie ludności cywilnej oraz podkreśla złożoność relacji niemiecko-rosyjskich przed, w czasie i po wojnie. Muzeum nie wybiela żadnej ze stron – ukazuje obiektywną, często brutalną prawdę historyczną. Na zewnątrz muzeum można obejrzeć m.in czołgi, działa samobieżne, armaty, samoloty wojskowe i inne pojazdy używane na froncie wschodnim. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.
Pomnik Muru Berlińskiego
Znajduje się na Bernauer Strasse, gdzie w latach 1961-1989 przebiegał Mur Berliński. Rozciąga się na długości 1,4 kilometra wzdłuż dawnego pasa granicznego. Jest tu ostatni odcinek muru berlińskiego, który zachował się w swojej rozłożystej głębokości i daje wrażenie budowy fortyfikacji granicznych pod koniec lat 80-tych. Z platformy widokowej można spojrzeć w dół na pas śmierci i wieżę strażniczą. W centrum dla zwiedzających można znaleźć więcej informacji na temat budowy muru, jego tła i konsekwencji. Wstęp jest bezpłatny.
Muzeum Historii Naturalnej
Muzeum zostało założone w 1810 roku i mieści największe niemieckie kolekcje w dziedzinie zoologii, paleontologii i mineralogii. Jego najsłynniejsze eksponaty to szkielet Brachiosaurus brancai, berliński okaz prehistorycznego ptaka Archaeopteryx czy też „Ściana bioróżnorodności” z około 3000 spreparowanymi gatunkami zwierząt. Jednak muszę przyznać, że w porównaniu z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie czuliśmy tu pewien niedosyt. Wynikało to jednak z tego, że londyńskie Muzeum Historii Naturalnej posiada zdecydowanie więcej eksponatów więc zwiedzanie trwało zdecydowanie dłużej niż berlińskim odpowiedniku.
Muzeum Wojskowo-Historyczne Bundeswehry
Muzeum sił powietrznych (Luftwaffe) Bundeswehry. Placówka mieści się na terenie dawnej bazy RAF na berlińskim lotnisku Gatow, w dzielnicy Gatow. Założone dzięki prywatnym zbiorom w 1987r, natomiast po roku 1990 zbiory uzupełniono eksponatami zlikwidowanej Narodowej Armii Ludowej (Nationale Volksarmee) byłej NRD. Samoloty, helikoptery, systemy radarowe i obrony przeciwlotniczej prezentują obecnie na wolnej przestrzeni rozwój lotnictwa wojskowego oraz obronę w okresie zimnej wojny. Znajdziesz tam ponad 70 samolotów i śmigłowców z czasów III Rzeszy, NRD i Bundeswehry. Wstęp jest darmowy.
Tropical Islands
Jest to największy zadaszony park tropikalny w Europie. Znajduje się w miejscowości Krausnick, położonej około 60 km na południe od Berlina. Powstał w ogromnym hangarze, który pierwotnie służył jako hala dla sterowców. Dziś to egzotyczna wyspa z palmami, basenami, plażami i saunami – dostępna przez cały rok. Istnieje możliwość nocowania w środku – np. w namiotach na plaży, domkach tropikalnych lub luksusowych apartamentach. Ceny biletów do Tropical Islands różnią się w zależności od wieku, wybranego pakietu i dnia tygodnia, a szczegóły znajdziecie na ich stronie.
Museumspass Berlin
Museumspass Berlin to specjalna karta turystyczna, która umożliwia bezpłatne wejście do ponad 30 muzeów i instytucji kultury w Berlinie przez 3 kolejne dni. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą intensywnie zwiedzać największe atrakcje kulturalne miasta, oszczędzając przy tym pieniądze i czas. Aktualnie karta ta kosztuje 32 euro, ale jej zakup zwraca się już po wizycie w kilku muzeach. Szczegóły znajdziecie tutaj.
Będąc w Berlinie warto rozważyć również wybranie się choć na jeden dzień do Poczdamu. Miasto leży 35 kilometrów od centrum Berlina i znane jest przede wszystkim ze wspaniałych pałaców, ogrodów, a przede wszystkim jako dawna rezydencja królów Prus.
Artykuł powstał we współpracy z siecią A&O Hostels.
Jeśli podoba Ci się artykuł albo chcesz wesprzeć naszą działalność – postaw nam kawę Zawsze to miłe jak ktoś Cię doceni. Z góry dziękujemy i lecimy przygotowywać kolejne fajne artykuły
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.