Home Austria Hallstatt i najstarsza kopalnia soli

Hallstatt i najstarsza kopalnia soli

by Joanna

Miasteczko Hallstatt, położone nad jeziorem Halsztackim, u podnóża masywu Dachstein było jednym z ostatnich miejsc podczas naszej podróży po Austrii w 2011 roku.

hallstatt8

Hallstatt leży w rejonie Salzkammergut, który z punktu widzenia historycznego stanowił bardzo ważny ośrodek wydobycia soli (wydobywano ją już 3000 lat p.n.e. i transportowano nad Bałtyk i Morze Śródziemne). W dzisiejszych czasach jest to jeden z najpopularniejszych celów turystycznych. A w 1997 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO pod nazwą „krajobraz kulturowy Hallstatt-Dachstein Salzkammergut”.

hallstadt1
hallstadt2

W centrum miasteczka jest dość ciasno, z jednej strony ogranicza go jezioro, a z drugiej strome zbocza góry. Dlatego rynek (na zdjęciach powyżej w trakcie przygotowań do imprezy) także jest mały, a graniczy z nim charakterystyczny dla Hallstatt neogotycki ewangelicki kościół ze smukłą wieżą, który możemy zobaczyć na wszystkich pocztówkach i zdjęciach z tej okolicy.

hallstadt30

Nieco wyżej znajduje się kościół katolicki i niewielki cmentarz z niezwykłą kaplicą. Można w niej ok 1200 ludzkich czaszek, przeważnie z wypisanym nazwiskiem i datą śmierci. Są to szczątki zmarłych, które przenoszono z cmentarza po ok. 10 latach od pochówku. Dzięki temu na cmentarzu robiono miejsce dla innych zmarłych.

hallstadt31

Niewielka powierzchnia miasteczka sprawia, że domu poupychane są jeden na drugim, a do niektórych można się dostać tylko od strony jeziora.

hallstadt32
hallstadt3
hallstadt4

Ok. 500 metrów w górę nad miasteczkiem znajduje się kopalnia soli Salzwelten Hallstatt do której można się dostać pieszo lub część trasy pokonać kolejką. Wybieramy wyjście i zejście pieszo, tym bardziej że kolejka nie dojeżdża bezpośrednio pod wejście do kopalni.

hallstatt33

Wyjście do górnej stacji kolejki zajmuje przeciętnie ok. 1 godziny. Ale za to od widoków z góry nie można się oderwać. Mamy przed sobą całą dolinę.

hallstadt6
hallstadt7
hallstadt9
hallstadt5

Jednak by wejść do kopalni musimy przejść jeszcze ok. 20 minut drogi. Mijamy po drodze stanowiska archeologiczne, gdzie w 1846 roku odkryto wielkie cmentarzysko, z bogatym wyposażeniem grobów z epoki żelaza i brązu. Stąd wziął się termin kultura halsztacka. Znaleziska te można dzisiaj oglądać nie tylko w Muzeum w Hallstatt, ale również m.in. w Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu. W tyle za nami pozostaje wcześniej oglądana dolina.

hallstadt13
hallstadt15

Wreszcie docieramy do budynków kopalni. Kupujemy bilety (cennik można znaleźć tutaj) i idziemy się do szatni, gdzie dostajemy do założenia specjalne ubrania ochronne.

hallstatt14
hallstadt16

Następnie wraz z przewodnikiem udajemy się do środka.

hallstadt17
hallstadt19

Jedną z atrakcji kopalni w Hallstatt jest drewniana zjeżdżalnia, po której cała grupa musi zjechać, aby przejść na niższy poziom. M.in. dlatego są nam potrzebne specjalne ubrania ochronne. Zjeżdżalnia posiada nawet odcinkowy pomiar prędkości 🙂

hallstadt20
hallstadt21

Następnie oglądamy pokazy „dźwięk i światło” a w między czasie dowiadujemy się różnych informacji i ciekawostek na temat kopalni.

hallstadt23
hallstadt24

Z kopalni wyjeżdżamy kolejką. Na początku tunel jest szeroki, jedna z czasem trzeba się pochylić i mocno trzymać, bo zaczyna się robić bardzo wąsko, a jedziemy dość szybko 🙂

hallstadt25
hallstadt26

Po zakończeniu zwiedzania wracamy tą samą drogą w dół. I robimy ostatnie zdjęcia w widokiem na miasteczko.

hallstadt27
hallstadt28
hallstadt29

Nocujemy na niedużym Camping Klausner-Höll położonym prawie w centrum Hallstatt, dzięki temu mamy wszędzie blisko (z namiotu widzimy Salzwelten Hallstatt czyli kolejkę jadącą w górę w stronę kopalni). Płacimy 23 euro za dobę (w 2011 roku). Obecny cennik dostępny jest tutaj.

hallstatt34
hallstatt35

Miasteczko Hallstatt jest bardzo urokliwe i warte zobaczenia, tak samo jak kopalnia soli. W 2012 roku w Chinach w prowincji Guangdong zakończono budowę kopii całego miasteczka Hallstatt. Wzbudziło to pewnego rodzaju kontrowersje wśród miejscowej ludności. Można było o tym przeczytać m.in tutaj i tutaj.

Booking.com

Jeśli szukasz innych atrakcji w Austrii to zapraszam do przeglądnięcia pozostałych miejsc, które odwiedziliśmy w tym kraju i uważamy, że warto je zobaczyć.


ZOBACZ RÓWNIEŻ

15 komentarzy

Nadia vs. the World 30 grudnia, 2014 - 11:29

Ale światła!
Uwielbiam kopalnie soli… Ta w Wieliczce jest moją ulubioną 😉

Odpowiedz
Wiola Starczewska 30 grudnia, 2014 - 11:33

W takim miasteczku chciałabym zamieszkać po 30: kilka ładnych domów i ulic, widok na jezioro i góry. Codziennie caffee latte na altance i pisanie książek, łaaał.

Odpowiedz
Karol Lewandowski 30 grudnia, 2014 - 11:57

Pięknie!

Odpowiedz
Ewa 1 stycznia, 2015 - 12:31

Piękne miasteczko. Uwielbiam połączenie wody i gór, coś wspaniałego 🙂 A sama kopalnia też cudnie oświetlona. Dopisuję do listy 🙂

Odpowiedz
Marta 2 stycznia, 2015 - 13:58

Piękne zdjęcia!

Odpowiedz
Ania 2 stycznia, 2015 - 17:14

Hallstatt jest piękny! <3 Podczas naszego zeszłorocznego "eurotrip'a" wpadliśmy tam dosłownie na kilka chwil – bardzo żałuję, że nie mogliśmy zostać na dłużej. Może jeszcze kiedyś się uda, bo kopalni soli nie zwiedziliśmy – a wygląda ciekawie! 🙂

Odpowiedz
Grzegorz 5 marca, 2015 - 18:01

Bardzo fajnie przedstawiacie Hallstatt. Sami wybieramy się tam z żoną w tegoroczną majówkę. Czy możecie coś polecić do odwiedzenia oprócz kopalni soli i Dachstein Krippenstein, gdzie mamy do odwiedzenia lodową jaskinię?

Odpowiedz
Asia 6 marca, 2015 - 13:45

Na pewno jest jeszcze właśnie Jaskinia Lodowa i Jaskinia Mamucia na zboczach Dachsteinu, czego nie udało się nam zobaczyć. Wrażenie robi też platforma widokowa zwana „5fingers” (zdjęcia można znaleźć w necie). Samo miasteczko Hallstatt jest bardzo urokliwe, można też sobie zrobić wycieczkę stateczkiem po jeziorze. Jak znajdziecie coś jeszcze, co tam można zobaczyć to chętnie się dowiemy 🙂

Odpowiedz
Grzegorz 10 kwietnia, 2015 - 17:35

Dzięki za info. Nasze plany już ułożone. Niestety na przełomie kwietnia i maja jaskinia Eisriesenwelt będzie zamknięta. W planie mamy Sky Walk na Dachsteinie i spacer pod Hoher Dachstein, Gosaukamm – wyjazd kolejką linową, dalej pieszo na Donnerkogel, Krippenstein – wyjazd dwoma kolejkami i spacer na Heilbronn Circular Trail, oczywiście Hallstatt i na koniec jest szlak granią na przeciw samego Hallstatt. Mam nadzieję, że pogoda dopisze.

Odpowiedz
Jakub 19 kwietnia, 2016 - 12:47

Nie wystarczy napisać, że Hallstatt jest piękne, bo to za mało. Byliśmy tam 3 dni i myślę, że to pozwoliło poznać klimat miasteczka i okolicy. Szczególnie letnie wieczory, kiedy to to pod restauracją nad brzegiem jeziora z ciemności wyłania się drewniana łódka z grającymi na niej serenady muzykami. Na ścianach domu w rynku i nad jeziorem całe elewacje porośnięte gruszą i nie oberwane przez nikogo owce. Klimatyczny cmentarz przypominający ten nasz na Pęksowym Brzysku. Przyjemność sprawia przeciskanie się wąskimi przesmykami między domami, prowadzącymi to w dół to w górę. A w okolicy lodowiec Dachsteinu, piękne Gosau i turystyczne Obertraun skąd wywozi kolejka do jaskini lodowej, mamuciej oraz na Krippenstein.

Odpowiedz
Marheri 30 sierpnia, 2016 - 10:07

Przepiękne miejsce! Byłam do tej pory w Austrii jedynie przejazdem, ale te widoki baaaardzo zachęcające 😉

Odpowiedz
Marta Kraszewska 30 sierpnia, 2016 - 11:04

Piękne miejsce. Nie dziwię się, ze kest wpisane na listę UNESCO. Zaintrygował mnie kościół z tymi przeniesionymi szczatkami. Pozdrawiam!

Odpowiedz
HIGHMOM-Katarzyna Straube-Czyż 31 sierpnia, 2017 - 11:03

Mieliśmy przyjemność wybrać się na podróż poślubną 7 września 2014 roku 🙂 kapitalne miejsce ! i oczywiście obowiązkowo kopalnia soli 🙂 do dzis wspominam rejs łódeczką, który przerodził się w szybki speed, gdyż nagle nadciągnęła sroga burza 🙂

Odpowiedz
Asia 31 sierpnia, 2017 - 11:13

To widzę, że nie tylko nam się tam podobało 😉

Odpowiedz
Karol 11 lipca, 2023 - 14:04

Piękne ale bardziej polecam nasze tereny górskie które też maja w sobie dużo historii.

Odpowiedz

Zostaw komentarz