Home Miejsca Madera – co zobaczyć? Najciekawsze atrakcje

Madera – co zobaczyć? Najciekawsze atrakcje

by Joanna

Madera – co zobaczyć? Najciekawsze atrakcje położonej na Oceanie Atlantyckim portugalskiej wyspy wiecznej wiosny.

Madera, nazywana często „wyspą wiecznej wiosny”, to portugalski klejnot położony na Oceanie Atlantyckim, który zachwyca nie tylko swoją bujną roślinnością i łagodnym klimatem, ale przede wszystkim niezwykłą różnorodnością atrakcji. Ta malownicza wyspa oferuje coś dla każdego – od spektakularnych szlaków górskich i tarasowych plantacji bananowców, po kolonialne miasteczka, zachwycające ogrody i widowiskowe wybrzeża. W tym artykule przedstawimy najciekawsze atrakcje Madery, które udało nam się zobaczyć i która bardzo Wam polecamy.

Madera - co zobaczyć - najciekawsze atrakcje

Planujesz wyjazd na Maderę?

Nie chcesz tracić czasu na szukanie fajnych miejsc?

Sprawdź w sklepie naszą interaktywną mapę Madery.

Znajdziesz tam zaznaczone wszystkie fajne miejsca, które warto zobaczyć i nie tylko.

Będziesz miał ją zawsze pod ręką i z nią bez problemu ułożysz własny plan podróży.

Bananowe szlaki - Rota de Banana

Szlaki są trzy (RB1, RB2 i RB3) i ich łączna długość nie przekracza dwóch kilometrów. Prowadzą przez lokalne plantacje bananów miasteczku Madalena do Mar. Bananowce mają  charakterystycznym szerokie liście, które dają poczucie tropikalnego klimatu. Znajdziecie  tam również tradycyjne kanały irygacyjne, które nawadniają uprawy i często biegną wzdłuż szlaków.
Maderskie banany są aromatyczne, słodkie, zielone, male i soczyste. Jednak nie spełniają unijnych norm (minimalna długość banana to 14 cm a minimalny stopień zakrzywienia to 27mm) więc bardzo ciężko je dostać w krajach UE (czasem jedynie w Portugalii). Szlaki te można zwiedzać przez cały rok. 

Las Fanal

Prastary las wawrzynowy Fanal to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc na Maderze. Jest jednym z najświętszych i chronionych skarbów przyrody Madery. W 1999 roku został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Położony jest pomiędzy Ribeira da Janela a płaskowyżem Paul da Serra. Polecamy zwiedzać go w czasie mgły, wtedy jest tam najlepszy klimat 😉 (przy dobrej pogodzie wygląda zupełnie inaczej). Lasy wawrzynolistne zaliczane są do lasów pierwotnych. Rosną tylko na Wyspach Kanaryjskich, Azorach i Maderze.. Niektóre z rosnących w Fanal drzew pochodzą jeszcze z czasów przed odkryciem wyspy. Najłatwiej dostać się do niego wypożyczonym samochodem (obok jest parking). Jeśli nie chcesz wypożyczać samochodu to sprawdź wycieczki do Lasu Fanal.
 

Levada

Maderskie lewady to jeden z najbardziej charakterystycznych i unikalnych elementów krajobrazu wyspy. Są to wąskie kanały irygacyjne, które przecinają Maderę wzdłuż i wszerz, prowadząc wodę z wilgotnych, górskich rejonów na północy do suchszych, uprawnych terenów południa. Dziś służą nie tylko rolnictwu, ale również jako malownicze szlaki piesze, które prowadzą przez bujne lasy, urwiska i doliny – tworząc jeden z największych systemów ścieżek trekkingowych w Europie. Na wyspie znajdziecie lewady łatwe, płaskie i dostępne dla rodzin z dziećmi, jak i bardziej wymagające, prowadzące przez tunele i eksponowane ścieżki. My przeszliśmy m.in. Levada do Moinho i  Levada Nova.  Inne fajne to np: 25 Fontes 

Pamiętaj, żeby sprawdzić czy wstęp na wybraną przez Ciebie levadę jest płatny, a jeśli tak kup bilet wstępu. Szczegóły znajdziesz na stronie. 
Zrób to również jeśli wybierasz się na jeden ze szlaków (np. Pico Ruivo). Informacje na temat otwartych szlaków znajdziesz na podanej stronie.  Sprawdzaj je przed udaniem się na szlak, bo bardzo często okazuje się, że mogą być zamknięte. A kary za wchodzenie na zamknięty szlak są wysokie.

Pico Ruivo - najwyższy szczyt Madery

Pico Ruivo to najwyższy szczyt Madery i trzeci najwyższy szczyt całej Portugalii, wznoszący się na 1862 metry n.p.m. Znajduje się niemal w sercu wyspy i oferuje panoramiczne widoki 360° (przy dobrej pogodzie można zobaczyć niemal całą wyspę)

Szlak PR1 z Pico Arieiro na Pico Ruivo to szlak z wymagający dobrej kondycji, szczególnie jak się wraca w stronę Pico Arieiro. Jak lubicie chodzić po schodach to coś dla Was, bo schodów tam jest mnóstwo. Z Pico Arieiro (do którego można podjechać samochodem) trzeba zejść w dół, a potem wyjść do góry na Pico Ruivo. Droga powrotna wygląda tak samo. Miejscami jest tak wąsko że ciężko się minąć. Po drodze napotkacie ciemnie i nieoświetlone tunele. Jest to najpopularniejszy szlak na wyspie więc należy spodziewać się sporo turystów. Szlak PR1 ma 7 kilometrów w jedną stronę, a widoki po drodze rekompensują trudy wędrówki. 

Pico Grande

Pico Grande był naszym kolejnym szczytem na który weszliśmy przebywając na Maderze. Pico Grande osiąga wysokość 1654 metry npm (jest o wiele niższe niż Pico Ruivo). Nie jest tak popularny jak Pico Arieiro czy Pico Ruivo, ale widoki ze szczytu ma niesamowite.
 
Wędrówkę rozpoczęliśmy z punktu widokowego Boca da Corrida (jest tam niewielki bezpłatny parking). Szlak w obie strony ma łącznie 10 kilometrów, a trudniejsze miejsca zostały zabezpieczone łańcuchami. Jeśli lubicie piękne widoki to szlak dla Was. Było widać m.in. Dolinę Zakonnic, Funchal i ocean, Pico Arieiro, Pico Ruivo i inne szczyty Pamiętajcie jednak, że w górach pogoda zmienia się bardzo szybko (w czasie tej wędrówki mieliśmy najpierw słońce, potem deszcz i mgłę, a następnie znowu słońce i piękną pogodę, a na szczycie mocny wiatr). Poniżej szczytu jest sporo miejsca do odpoczynku
 

Półwysep Św. Wawrzyńca (Ponta de São Lourenço)

Jest to najbardziej wysunięty na wschód punkt Madery. Od 1982 roku znajduje się tu rezerwat przyrody. Szlak w jedną stronę ma 3 kilometry które można przejść w 2,5h. Dodatkowo podejście na punkt widokowy (Miradouro Ponta do Furado) może zająć kolejne przynajmniej 15 minut.
Wejście na szlak PR8 jest płatne: można zapłacić online, jest udostępniony specjalnie dostęp do wifi, żeby można było zrealizować płatność. Szlak jest pięknie położony, jednak w słoneczne dni ciężko tam znaleźć cień. Przy wejściu na szlak znajdziecie spory parking. 
 
Po wizycie na półwyspie polecamy pobliską plażę – Prainha do Caniçal. Urocza mała plaża z czarnym piaskiem. Na plaży jest bar z przekąskami. Do plaży trzeba zejść po schodach z parkingu przy głównej drodze. Kawa w takich warunkach smakuje wyśmienice

Santana - kolorowe domki

Niewielkie kryte strzechą chatki są przykładem tradycyjnej zabudowy w północnej-wschodniej części wyspy. Trójkątne chatki z dachami ze słomy od wieków stanowią element lokalnej architektury wiejskiej – choć dziś są głównie atrakcją turystyczną. Kiedyś służyły jako mieszkania i budynki gospodarcze; dziś mają głównie charakter ekspozycyjny.

Cabo Girao

To prawie 600metrowy klif z którego piękne są zachody słońca 😉 Znajduje się około 15 kilometrów od centrum Funchal. Z klifu rozciąga się zapierająca dech w piersiach panorama na Ocean Atlantycki i okoliczne miejscowości. W 2012 roku otwarto tam przeszklony taras widokowy.  Wstęp na szklaną platformę widokową jest płatny (dzieci do 12 roku życia mają bezpłatne wejście). 

Liczne punkty widokowe

Na Maderze jest mnóstwo fajnych punktów widokowych. Nie sposób wymienić ich wszystkich. Ale na naszej interaktywnej mapie Madery zaznaczyliśmy je wszystkie wraz ze zdjęciami, żebyście sami mogli zobaczyć jak wygląda dane miejsce i czy warto tam pojechać 😉 

Funchal

Funchal to stolica Madery i jednocześnie jej największe miasto. Jest dobrze skomunikowane z innymi rejonami wyspy. To tam przypływają statki wycieczkowe. Z Funchal wypływaliśmy w rejs na oglądanie delfinów. Lotnisko im.Cristiano Ronaldo położone jest 20 minut samochodem od Funchal. Przy nabrzeżu znajduje się Muzeum Cristiano Ronaldo, a obok jego pomnik. W pobliżu znajduje się również park z pomnikiem Krzysztofa Kolumba. Na Rua de Santa Maria polecamy obejrzeć słynne kolorowe drzwi. Z pozostałych atrakcji możemy wymienić tutaj m.in: Ogrody Botaniczne, Kolejkę linową, zjazd wiklinowymi saniami czy spacer po starym mieście.

Ribeira da Janela

Jest to to niewielka, malownicza miejscowość na północno-zachodnim wybrzeżu Madery. Znana przede wszystkim z niezwykłych formacji skalnych, które przyciągają miłośników przyrody i fotografów. 

Tuż przy ujściu rzeki do Atlantyku znajdują się charakterystyczne formacje skalne, które przypominają wieże lub kolumny wystające z wody. Największa z nich, znana jako Ilhéu da Janela, ma otwór (jak okno), przez który wpada światło – stąd nazwa. Miejsce to często fotografowane jest o świcie lub przy zachodzie słońca, kiedy światło tworzy magiczną atmosferę.

Wymieniliśmy tu tylko najciekawsze miejsca na wyspie. O wiele więcej znajdziecie ich na naszej interaktywnej mapie Madery, która zdecydowanie ułatwia planowanie własnej podróży 😉

Na Maderę można też polecieć na zorganizowane wakacje z biurem podróży ITAKA.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

5 komentarzy

Anna 27 maja, 2025 - 12:48

Madera ciągle jeszcze na naszej podróżniczej liście marzeń do-odwiedzenia 🙂

Odpowiedz
Karolina z Rudeiczarne.pl 27 maja, 2025 - 16:59

Madera jeszcze przed nami, dzięki za ten wpis 🙂

Odpowiedz
Grzegorz z Podróże bez ości 27 maja, 2025 - 19:05

Bardzo miło wspominam Maderę 🙂

Odpowiedz
Kasia 27 maja, 2025 - 21:11

Zachwycajaca wyspa! Zdecydowanie moja ulubiona!

Odpowiedz
Jarek z szalonewalizki.pl 28 maja, 2025 - 08:11

Wybieramy się więc przewodnik na pewno się przyda.

Odpowiedz

Zostaw komentarz