places2visit.pl

Hallstatt i najstarsza kopalnia soli

Miasteczko Hallstatt, położone nad jeziorem Halsztackim, u podnóża masywu Dachstein było jednym z ostatnich miejsc podczas naszej podróży po Austrii w 2011 roku.

hallstatt8

Hallstatt leży w rejonie Salzkammergut, który z punktu widzenia historycznego stanowił bardzo ważny ośrodek wydobycia soli (wydobywano ją już 3000 lat p.n.e. i transportowano nad Bałtyk i Morze Śródziemne). W dzisiejszych czasach jest to jeden z najpopularniejszych celów turystycznych. A w 1997 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO pod nazwą „krajobraz kulturowy Hallstatt-Dachstein Salzkammergut”.

W centrum miasteczka jest dość ciasno, z jednej strony ogranicza go jezioro, a z drugiej strome zbocza góry. Dlatego rynek (na zdjęciach powyżej w trakcie przygotowań do imprezy) także jest mały, a graniczy z nim charakterystyczny dla Hallstatt neogotycki ewangelicki kościół ze smukłą wieżą, który możemy zobaczyć na wszystkich pocztówkach i zdjęciach z tej okolicy.

Nieco wyżej znajduje się kościół katolicki i niewielki cmentarz z niezwykłą kaplicą. Można w niej ok 1200 ludzkich czaszek, przeważnie z wypisanym nazwiskiem i datą śmierci. Są to szczątki zmarłych, które przenoszono z cmentarza po ok. 10 latach od pochówku. Dzięki temu na cmentarzu robiono miejsce dla innych zmarłych.

Niewielka powierzchnia miasteczka sprawia, że domu poupychane są jeden na drugim, a do niektórych można się dostać tylko od strony jeziora.

Ok. 500 metrów w górę nad miasteczkiem znajduje się kopalnia soli Salzwelten Hallstatt do której można się dostać pieszo lub część trasy pokonać kolejką. Wybieramy wyjście i zejście pieszo, tym bardziej że kolejka nie dojeżdża bezpośrednio pod wejście do kopalni.

Wyjście do górnej stacji kolejki zajmuje przeciętnie ok. 1 godziny. Ale za to od widoków z góry nie można się oderwać. Mamy przed sobą całą dolinę.

Jednak by wejść do kopalni musimy przejść jeszcze ok. 20 minut drogi. Mijamy po drodze stanowiska archeologiczne, gdzie w 1846 roku odkryto wielkie cmentarzysko, z bogatym wyposażeniem grobów z epoki żelaza i brązu. Stąd wziął się termin kultura halsztacka. Znaleziska te można dzisiaj oglądać nie tylko w Muzeum w Hallstatt, ale również m.in. w Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu. W tyle za nami pozostaje wcześniej oglądana dolina.

Wreszcie docieramy do budynków kopalni. Kupujemy bilety (cennik można znaleźć tutaj) i idziemy się do szatni, gdzie dostajemy do założenia specjalne ubrania ochronne.

Następnie wraz z przewodnikiem udajemy się do środka.

Jedną z atrakcji kopalni w Hallstatt jest drewniana zjeżdżalnia, po której cała grupa musi zjechać, aby przejść na niższy poziom. M.in. dlatego są nam potrzebne specjalne ubrania ochronne. Zjeżdżalnia posiada nawet odcinkowy pomiar prędkości 🙂

Następnie oglądamy pokazy „dźwięk i światło” a w między czasie dowiadujemy się różnych informacji i ciekawostek na temat kopalni.

Z kopalni wyjeżdżamy kolejką. Na początku tunel jest szeroki, jedna z czasem trzeba się pochylić i mocno trzymać, bo zaczyna się robić bardzo wąsko, a jedziemy dość szybko 🙂

Po zakończeniu zwiedzania wracamy tą samą drogą w dół. I robimy ostatnie zdjęcia w widokiem na miasteczko.

Nocujemy na niedużym Camping Klausner-Höll położonym prawie w centrum Hallstatt, dzięki temu mamy wszędzie blisko (z namiotu widzimy Salzwelten Hallstatt czyli kolejkę jadącą w górę w stronę kopalni). Płacimy 23 euro za dobę (w 2011 roku). Obecny cennik dostępny jest tutaj.

Miasteczko Hallstatt jest bardzo urokliwe i warte zobaczenia, tak samo jak kopalnia soli. W 2012 roku w Chinach w prowincji Guangdong zakończono budowę kopii całego miasteczka Hallstatt. Wzbudziło to pewnego rodzaju kontrowersje wśród miejscowej ludności. Można było o tym przeczytać m.in tutaj i tutaj.

Booking.com

Jeśli szukasz innych atrakcji w Austrii to zapraszam do przeglądnięcia pozostałych miejsc, które odwiedziliśmy w tym kraju i uważamy, że warto je zobaczyć.


Exit mobile version