Home Miejsca Dlaczego warto odwiedzić Brazylię?

Dlaczego warto odwiedzić Brazylię?

by Joanna

Ten, kto w kwestiach podróżowania w egzotyczne miejsca nie uznaje limitów, zapewne uwzględnia Brazylię w swoich planach wakacyjnych.

To największe państwo Ameryki Łacińskiej ma taką wadę, że leży daleko od Polski. Bo to, że akurat tam pojechać warto, nie powinno podlegać dyskusji.

Dla każdego coś miłego

Brazylia to przede wszystkim ogromny kraj, znajdujący się w czołówce światowych rankingów uwzględniających powierzchnię i liczbę ludności. To ogromne przestrzenie, w których nie brakuje miejsc do zwiedzania, a z racji tego, że każdy lubi wypoczywać i poznawać nowe miejsca po swojemu, wszyscy powinni znaleźć coś dla siebie. Turystyka ma zresztą kluczowe znaczenie dla tamtejszej gospodarki, toteż i władze państwowe traktują ją priorytetowo, co przekłada się między innymi na lepsze drogi, duże inwestycje w rozwój miast i infrastrukturę, oraz wprowadzaniu wielu ułatwień.

Warunki pogodowe zwykle zdecydowanie sprzyjają podróżowaniu. Lokalne miasta i miejscowości, korzystając na wzroście zainteresowania odwiedzających, również za sprawą impulsu do rozwoju jaki dają wielkie międzynarodowe imprezy (np. Igrzyska Olimpijskie z 2016), budują więcej hoteli i restauracji, a także oferują bogatsze atrakcje. Poza tym, Brazylia stanowi doskonałą bazę wypadową do dalszej eksploracji Ameryki Południowej.

Natura i plaże

Na tak dużym terytorium, jakim może pochwalić się Brazylia, nie może zabraknąć miejsc, gdzie natura odkrywa wszystkie swoje uroki. Najbardziej znanymi naturalnymi atrakcjami są oczywiście Amazońskie Lasy, zwłaszcza nad rzeką Amazonką, a także wodospad Iguazu. Najcenniejsze skarby przyrody zorganizowane są wokół aż 62 parków narodowych na obszarze całego kraju.

Brazylia to także dzika przyroda, bogactwo gatunków roślin i zwierząt, także piękne pasma i szlaki górskie, ale i plaże. Nic dziwnego zresztą, skoro mówimy tutaj o linii brzegowej o łącznej długości 7491 kilometrów i ogólnej liczbie ponad 2000 plaż. Te najbardziej znane i jedne z najpiękniejszych to Copacabana oraz Ipanema w Rio de Janeiro.    

Ludzie i pasja

Kiedy pojawiamy się w nowym miejscu, prędzej czy później przyjdzie nam obcować z przedstawicielami lokalnych społeczności. Dobrze jest, jeśli nowo poznane indywidualności przejawiają raczej przyjazne zamiary względem obcych. Jeśli chodzi o mieszkańców Brazylii, na ich gościnność, radosne usposobienie i przede wszystkim pasję we wszystkim, co robią, raczej narzekać nie możemy. Latynoski temperament, z którego znani są tutejsi mieszkańcy przejawia się w wielu aspektach, aczkolwiek kilka z nich wyjątkowo zapada w pamięć.

Trzeba bowiem wiedzieć, że Brazylijczycy, być może jak nikt inny na świecie, to zapaleni wielbiciele piłki nożnej. Określając ich tym mianem właściwie popełniamy pewne niedopowiedzenie, ponieważ fanatyczni kibice są skłonni do wielkich poświęceń w imię ulubionej dyscypliny.

Nie mówimy tutaj wyłącznie o oddanych fanach, którzy chodzą na mecze, wspierają swoje zespoły kupując koszulki i gadżety, typują wyniki meczów i obstawiają zakłady sportowe oraz jeżdżą za swoimi ulubieńcami na koniec świata. Niektórzy miłośnicy futbolu traktują go niemalże jak religię, co demonstrują poprzez zdobienie różnych miejsc ciała tatuażami z herbami klubów i wizerunkami piłkarzy, nadawaniu własnym potomkom imion największych gwiazd, czy też w tworzeniu szalonych przesądów, takich jak nadzieja, że specyficzny zestaw ubioru albo talizman pomagają zwyciężyć mecz.

Charakterystyczna żywiołowość Brazylijczyków bierze górę przede wszystkim przy okazji świętowania różnych uroczystości. A jako, że świąt i festiwali jest pod dostatkiem, tańce i zabawy odbywają się często. Nikomu nie trzeba chyba przypominać o najważniejszych wydarzeniach związanych z okresem karnawału. Najsłynniejszy oczywiście jest ten z Rio de Janeiro.

Coś dla podniebienia

Na koniec dwa zdania na temat lokalnych doznań smakowych, jakie mogą stać się waszym udziałem, jeśli tylko zdecydujecie się na podróż do Brazylii. Chociaż z tych dwóch zdań dość szybko mogą zrobić się całe akapity, warto chociaż wspomnieć o brazylijskiej kulturze grillowania, która akurat naszym sercom może być całkiem bliska. Nawet kucharze z całego świata przyglądają się pomysłom Brazylijczyków w tym aspekcie.

Na wyróżnienie zasługuje tu z pewnością jedna z najpopularniejszych potraw, czyli churrasco. W gruncie rzeczy, jest to po prostu grillowane mięso, aczkolwiek diabeł tkwi w szczegółach, a te – w tradycjach przyrządzania tego smakołyku wywodzących się z poszczególnych regionów w kraju.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

1 komentarz

Swiat jest moj 13 marca, 2020 - 06:24

Hej! Uwielbiam czytac tego bloga! Dzieki temu blogowi zostalam zainspirowana do podrózy (oraz stworzenia własnego bloga) i teraz nie moge odpuscic zadnego weekendu żeby gdzieś nie pojechać. Jak nie city break to przynajmniej jakas niedaleka wycieczka w okolicy. Dziekuje!

Odpowiedz

Zostaw komentarz