places2visit.pl

Salzburg i wyścig starych samochodów.

Salzburg, położony nad rzeką Salzach, znany głównie jako miasto narodzin Mozarta, powitał nas brzydką pogodą i niespodziewanymi utrudnieniami w centrum miasta. Salzburg znany jest też z organizowanego tam co roku Salzburger Festspiele czyli największego i najbardziej znanego operowo-teatralnego festiwalu Europy, a historyczne centrum miasta zostało w 1996 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

salzburg

Spacer po mieście zaczynamy od pałacu Mirabell i jego pięknych ogrodów. Zbudowany w 1606 roku jako skromny pałacyk, po późniejszych przebudowach nabrał prawdziwie barokowego charakteru.  Obecnie pałac stanowi siedzibę władz miasta. Warto zwrócić uwagę na przepiękne ogrody przy pałacu. Oprócz kwiatów i zieleni, są w nich również rzeźby i fontanny. Najbardziej znana to fontanna z posągami 4 żywiołów – symbolizującymi ogień, wodę, ziemię i powietrze. A przy okazji z ogrodów świetnie widać Twierdzę Hohensalzburg.

 

Następnie udajemy się na drugą stronę miasta gdzie znajduje się ścisłe centrum. Spacerując jedną z najbardziej znanych i jednocześnie najdłuższych ulic miasta (Getreidegasse) trafiamy pod kamienicę nr 9, w której urodził się Wolfgang Amadeus Mozart (powszechnie zwaną Mozarts Geburtshaus). Dziś mieści się tam muzeum poświęcone kompozytorowi.

Zwracamy uwagę na prawie niewidoczne banery reklamowe wzdłuż tej ulicy. Są tak małe i ładnie wkomponowane w styl ulicy, że w zasadzie ich nie widać, nawet McDonald’s potrafił się do tego dostosować. Jest to coś, co przydałoby się w Polsce 🙂

 Twierdza Hohensalzburg powstała w XI  wieku na wzgórzu Festungsberg (centrum  miasta) i pierwotnie była siedzibą  arcybiskupów Salzburga. Obecnie jest to  jeden z największych średniowiecznych  zamków w Europie. Można się do niej dostać  pieszo lub wyjechać kolejką. A z murów  zamkowych jest doskonały widok na całe  stare miasto.

Poniżej widok spod Twierdzy Hohhensalzburg na Katedrę św. Ruperta i św. Wirgiliusza, która powstała w VIII wieku i była wielokrotnie przebudowywana. Przewidziano w niej miejsc dla 10.000 osób.

Ale tym co zajęło nam najwięcej czasu pomiędzy deszczowymi chmurami w Salzburgu był wyścig zabytkowych samochodów. Nie wiedzieliśmy, że ma się odbyć. Dlatego było dla nas dużym zaskoczeniem, jak nagle zaczęto zamykać poszczególne ulice w centrum miasta i odgradzać je barierkami. Dopiero gdy zobaczyliśmy, że na ostrych zakrętach układane są osłony z opon samochodowych, to wtedy domyśliliśmy się, że może chodzić o wyścig. Zamknięte zostały dwa główne mosty w centrum miasta, a start i metę umieszczono na jednym z głównych placów na starówce. Trasa biegła między jednym mostem, a drugim. Samochodów było na prawdę dużo i z różnych regionów i nie tylko Austrii.

 

 

 

 

 

 

Jak widać humory dopisują wszystkim, a odzież większości kierowców i pasażerów nawiązuje stylem do samochodów, którymi się poruszają.

 

 

 

 

 

Jest nawet jeden pojazd z Polski 🙂

 

 

A gdzie się zatrzymaliśmy w mieście? Trafiliśmy na Camping Schloss Aigen, gdzie płacimy 15 euro za dobę (w 2011 roku). Spędzamy na nim w sumie dwie noce. A następnie wyruszamy do Berchtesgaden, zobaczyć Kehlsteinhaus, któremu poświęcony będzie kolejny post na blogu.


Jeśli szukasz innych atrakcji w Austrii to zapraszam do przeglądnięcia pozostałych miejsc, które odwiedziliśmy w tym kraju i uważamy, że warto je zobaczyć.


 

Exit mobile version